Iraklı iş adamları Mersin turunda -TISİAD'ın davetlisi olarak Mersin'e gelen Irak İşadamları…

  • Yazı boyutu
Iraklı iş adamları Mersin turunda
  -TISİAD'ın davetlisi olarak Mersin'e gelen Irak 
  İşadamları…

Iraklı iş adamları Mersin turunda -TISİAD'ın davetlisi olarak Mersin'e gelen Irak İşadamları Birliği Erbil Şubesi üyeleri, bir dizi ziyaret ve temaslarda bulundu

Türkiye-Irak Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (TISİAD) davetlisi olarak Mersin'e gelen Irak İşadamları Birliği Erbil Şubesi üyeleri, kentte bir dizi ziyaret ve temaslarda bulundu.
     Heyet ilk olarak Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu'nu makamında ziyaret etti. Güzeloğlu, ziyarette yaptığı açıklamada, Mersin'in, Türkiye'nin dış ticaret ve ihracatında çok önemli bir şehir olduğunu anlattı.
     Türkiye'nin, Irak'ın siyasi istikrarına ve ekonomik gelişimine çok büyük destek verdiğini belirten Güzeloğlu, şunları söyledi:
     "TISİAD ile Irak İşadamları Birliği Erbil Şubesi'nin imzaladığı işbirliği anlaşması, ilişkilerin gelişmesine destek sağlayacaktır. TISİAD yaptığı bu atılımlarla Irak ile köprüler inşa etmektedir. Bu köprüler güçlendirilmelidir. Bu anlamda Irak İşadamları Birliği Erbil Şubesi ile imzalanan, iş birliği protokolünü ben de destekliyorum. Mersin ile Erbil'in kardeş şehir olmasına yönelik talepler var. Biz zaten kardeşiz, iş bir tek imzalara kalmış. Dostu olan insan güçlüdür. Biz Türk milleti olarak, Ortadoğu'da tüm ülkelerin istikrara kavuşup, huzur ve güvenle geleceğe doğru yol almasını istiyoruz."
     Irak İşadamları Birliği Erbil Şube Başkanı Shwan A. Jawhr ise, heyettekilerin çoğunluğunun Mersin'e ilk defa geldiğini ve kentten çok etkilendiğini kaydetti.
     Jawhr, Mersin'i örnek bir şehir olarak gördüklerini ve bunun da yöneticilerin kentteki birlikteliğinden kaynaklandığını ifade etti.
     Mersin'de gördükleri ilgi ve alakadan da çok etkilendiklerini dile getiren Jawhr, "Sizleri Irak'ta görmek isteriz. Her türlü talep ve ihtiyacınız için bizlerle irtibata geçebilirsiniz, kalbimiz ve kapımız size açık. Özellikle yeniden yapılanma döneminde sizlere, dostlarımıza, komşularımıza, kardeşlerimize ihtiyacımız var. Bu kapsamda 2014'te Arap ülkeleri arasındaki turizm şehri olarak öne çıkacak olan Erbil'de Türk ürünlerinin tanıtılacağı bir fuar organizasyonu düzenlemek ve Erbil ile Mersin'i kardeş şehir olarak görmek istiyoruz" diye konuştu.
     Jawhr, TISİAD ile imzalanan protokolün devamı için çalışacaklarını ve bu kapsamda Irak'ta Mersin'i anlatarak, TISİAD üyesi iş adamlarıyla işbirliği yapılması için çağrı yapacaklarını da sözlerine ekledi.
     TISİAD Başkanı Nevaf Kılıç ise, Irak heyetinin iki günlük programının dolu dolu geçtiğini ve heyete gösterilen ilgi ve alakanın ne kadar doğru bir iş yaptıklarının göstergesi olduğunu bildirdi.
     Konuk heyet, daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan'ı ziyaret etti. Mersin ile Erbil'in kardeş şehir olması için üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını belirten Özcan, konuyla ilgili resmi yazışmaların en kısa sürede başlatılması için harekete geçileceğini söyledi.
     Iraklı iş adamları, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası, Mersin Serbest Bölgesi'ni de ziyaret etti.
    
    
    

Bu haberi 163 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir