Irak ve Suriyeli, İznik Gölü'nün balıklarını sevdi -İki ülkeye İznik'ten yapılan İsrail sazanı…

  • Yazı boyutu
Irak ve Suriyeli, İznik Gölü'nün balıklarını sevdi
  -İki ülkeye İznik'ten yapılan İsrail sazanı…

Irak ve Suriyeli, İznik Gölü'nün balıklarını sevdi -İki ülkeye İznik'ten yapılan İsrail sazanı ihracatı, önceki dönem 35 ton iken bu av sezonunda 60 ton olarak gerçekleşti

Orhangazi Su Ürünleri Kooperatifi Genel Koordinatörü Ali Kahveci, Irak ve Suriye'ye İznik Gölü'nden, iki sezonda toplam 95 ton balık ihraç ettiklerini bildirdi.
     Kahveci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yunanistan'a gümüş balığı gönderilmesinin ardından Irak ve Suriye'ye, İsrail sazanı ihracatı yapıldığını söyledi.
     Geçen yıl 9 aylık av sezonu süresince Irak ve Suriye'ye 35 ton balık ihraç ettiklerini, bu sezon ise son nakliyelerle 60 ton rakamına ulaştıklarını belirten Kahveci, "İki sezonda toplam 95 bin ton rakamına ulaşmanın sevincini yaşıyoruz" dedi.
     Ülke ekonomisine 15 bin dolar katkı sağladıklarını ifade eden Kahveci, "Bu sezon ise ekonomiye katkımız 60 bin dolar civarında oldu. Kooperatifimizin hedefi İsrail sazanı ihracatını gelecek sezonlarda da sürdürmek. Devletimizin bize verdiği avlanabilir 100 tonluk stok miktarının tamamını ihraç etmek istiyoruz" diye konuştu.
     İsrail sazanından önce Yunanistan'a gümüş balığı ihraç ettiklerini dile getiren Kahveci, "Yaklaşık 7 yıldır bunu gerçekleştiriyoruz. Yıllık ortalama 40 ton ihracat yapıyoruz. Bu da ülke ekonomisine yaklaşık 30 bin avro kadar katkı sağladığımızı gösteriyor" dedi.
    
    
    

Bu haberi 208 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir