Irak'tan İstanbul Health Expo Fuarı'na çıkarma... -Irak Sağlık Bakanı Mecid Muhammed Emin ve…

  • Yazı boyutu
Irak'tan İstanbul Health Expo Fuarı'na çıkarma...
  -Irak Sağlık Bakanı Mecid Muhammed Emin ve…

Irak'tan İstanbul Health Expo Fuarı'na çıkarma... -Irak Sağlık Bakanı Mecid Muhammed Emin ve beraberindeki 40 kişilik alıcı grubu, 10-13 Ocak arasında düzenlenecek İstanbul Health Expo Fuarı için Türkiye'ye gelecek -CNR Holding İcra Kurulu Üyesi Özhan Carda: -"Irak Sağlık Bakanlığı önümüzdeki 3 yıl içinde sağlık kuruluşlarını yapılandırmak için 30 milyar dolarlık bütçe ayırdı"

Hastane alanında yeniden yapılanmak için 30 milyar dolarlık bütçe ayıran Irak Hükümeti, sağlık cihazlarını Türkiye'den temin etmek için İstanbul Health Expo Fuarı'na geliyor. CNR EXPO İstanbul'da ilk kez düzenlenecek Health Expo Fuarı'na Irak Sağlık Bakanlığı 40 kişilik alıcı grubuyla katılacak.
     Yapılan açıklamada, dünya pazarlarında rekabet gücünü artırmayı hedefleyen Türk medikal sektörünün, savaşın enkazını kaldırmak ve ülkeyi yeniden düzenlemek için 600 milyar dolarlık yatırım yapmayı planlayan ve bunun 30 milyar dolarını sağlık alanı için ayıran Irak Hükumeti'nin dikkatini çekmeyi başardığı kaydedildi.
     Açıklamaya göre Irak Sağlık Bakanı Mecid Muhammed Emin ve beraberindeki 40 kişilik alıcı grubu, 10-13 Ocak 2013 tarihleri arasında düzenlenecek İstanbul Health Expo Fuarı - Medikal Ürün, Hastane Donanımları, Sağlık Bilişim ve Teknolojileri, Laboratuvar Sistemleri, Evde Bakım Ürünleri ve Sağlık Turizmi Fuarı'na gelecek.
    
     -Irak'tan yeniden yapılandırma hedefleri için 600 milyar dolar-
    
     Yapılan açıklamaya göre Irak, ileriye yönelik yatırım ve yeniden yapılandırma hedefleri için 600 milyar dolarlık bütçe ayırdı.
     Irak'ın yeniden yapılanma hedefleri Türkiye'deki karayolları, demiryolları, sulama sistemleri gibi altyapı yatırımları ile başta çimento olmak üzere inşaat malzemeleri için önemli bir pazar oluşturuyor.
     Dünya pazarlarında rekabet gücünü artırmayı hedefleyen Türk medikal sektörü de Irak'ın hastane alanında yeniden yapılanmak için ayırdığı 30 milyar dolarlık projesinden pay almaya hazırlanıyor.
     CNR Holding kuruluşu Sine Fuarcılık organizasyonunda, TC Sağlık Bakanlığı desteğinde düzenlenecek.
     İstanbul Health Expo Fuarı'na, Irak'dan katılım sağlanması için yoğun bir çalışma yürütüldü.
     Açıklamada görüşlerine yer verilen CNR Holding İcra Kurulu Üyesi Özhan Carda, Irak Sağlık Bakanlığı'nın önümüzdeki 3 yıl içinde sağlık kuruluşlarını yapılandırmak için 30 milyar dolarlık bütçe ayırdığını kaydetti.
     Irak'ta şu an itibariyle 37 hastane inşaatının devam ettiğini ve 11 yeni hastanenin inşaatına daha başlanacağı bilgisini veren Carda, "Irak Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle yaptığımız görüşmelerde bu hastanelerin malzemelerini Türkiye'den temin etmek için Health Expo Fuarı'na katılacaklarını öğrendik" dedi.
     Türkiye'de bir çok sektörde olduğu gibi medikal sektörününde kendini Irak'ın yeniden yapılandırması ve imarı sürecine hazırladığını dile getiren Özhan Carda, sektöre olan desteklerini göstererek Irak'a gittiklerini ve Irak Sağlık Bakanı Mecid Muhammed Emin'i İstanbul Health Expo'ya davet ettiklerini kaydetti.
     Carda, Bakanlığın da medya ve pazarlama departmanı Başkanı Dr. Ziad Tariq AlAli'yi de hem CNR kuruluşlarından Forum Fuarcılık'ın 04-06 Aralık 2012 tarihinde Bağdat'da düzenleyeceği sağlık fuarı için, hem de 2013'te CNREXPO'da organize edilecek İstanbul Health Expo Fuarı için görevlendirdiğini ifade etti.
    
     -Türkiye'deki medikal cihaz sektörünün yüzde 85'i ithalata dayanıyor-
    
     Türk medikal sektörü, yıllık 6 milyar dolarlık iş hacmi ile 180 milyon dolarlık ihracata karşılık, 1,4 milyar dolarlık ithalat rakamına sahip. Türkiye'deki medikal cihaz sektörünün yüzde 85'i ithalata dayanıyor.
     İstanbul Health Expo Fuarı'nın, medikal cihaz endüstrisinin ihracat yapan katma değeri yüksek bir sektöre dönüşme hedefine destek olacağı öngörülüyor.
     Ameliyathane cihazlarından ilaç malzemelerine ve hastane mobilyalarına kadar pek çok ürünün sergileneceği fuara yerli yabancı 250 firmanın katılımı bekleniyor.
     İstanbul Health Expo, 20 bin metrekarelik alanda organize edilecek. Fuar ile eş zamanlı olarak Sine Fuarcılık ana sponsorluğunda Sağlık Bilişim Yöneticileri ve Akademisyenleri Platformu (SABİYAP) tarafından "Sağlıkta Bilişim Zirvesi" de gerçekleştirilecek. Zirvenin ana teması "Sağlıkta İnovasyon" olacak.
    
    
    

Bu haberi 131 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir