Irak'tan akaryakıt sevkıyatı yeniden başladı -Tankerler akaryakıt sevkıyatı için Habur Sınır…

  • Yazı boyutu
Irak'tan akaryakıt sevkıyatı yeniden başladı
  -Tankerler akaryakıt sevkıyatı için Habur Sınır…

Irak'tan akaryakıt sevkıyatı yeniden başladı -Tankerler akaryakıt sevkıyatı için Habur Sınır Kapısı'ndan Irak'a gitti

Bağdat ile Erbil arasında yaşanan petrol krizi nedeniyle durdurulan akaryakıt sevkıyatı yeniden başladı. Tankerler akaryakıt sevkıyatı yapmak için Şırnak'ın Silopi ilçesi yakınlarındaki Habur Sınır Kapısı'ndan Irak'a gitti.
     Habur Sınır Kapısı üzerinden Kuzey Irak'a boş tanker götüren şoför Zeki Keskin, petrol sevkıyatı yapmak için sınır kapısından geçeceklerini belirterek, Irak'ta araçlarına petrol yükledikten sonra bunu Ceyhan'a götüreceklerini belirtti.
     Petrol sevkıyatının başlamasının kendilerini mutlu ettiğini ifade eden Keskin, uzun zamandır iş yapamadıklarını ve bu şekilde artık iş sahibi olduklarını bildirdi.
     Sürücü Mehmet Adan ise daha önce yapılan petrol sevkıyatının Bağdat ile Erbil arasında yaşanan sıkıntı nedeni ile durdurulduğunu kaydetti. Adan, "Uzun bir zamandır araçlarımız boşta bekliyordu. Petrol sevkıyatının başlaması ile artık iş sahibi olduk. Çok memnun olduk. Sevkıyatlarının bu şekilde devam etmesini istiyoruz" diye konuştu.
     Öte yandan, yetkililer her gün yaklaşık 30 bin varil ham petrolün, tankerler ile Erbil'den Adana Ceyhan'a sevk edildiğini bildirdiler.
     Erbil-Ankara arasında doğrudan petrol sevkıyatı, ilk olarak geçen yaz aylarında başlamıştı. Bağdat ile petrol ödemeleri konusunda sıkıntı yaşayan Erbil, Irak'a sevkıyatı geçen yıl Aralık ayında durdurmuştu. Geçen hafta açıklama yapan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Petrol Bakanı Aşti Hawrami, Türkiye üzerinden yeniden petrol sevkıyatına başladıklarını duyurmuştu.
    
    
    

Bu haberi 325 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir