"Irak'ta İş Fırsatları Zirvesi" -Ekonomi Bakanlığı Anlaşmalar Genel Müdürlüğü Ortadoğu Dairesi…

  • Yazı boyutu
"Irak'ta İş Fırsatları Zirvesi"
  -Ekonomi Bakanlığı Anlaşmalar Genel Müdürlüğü 
  Ortadoğu Dairesi…

"Irak'ta İş Fırsatları Zirvesi" -Ekonomi Bakanlığı Anlaşmalar Genel Müdürlüğü Ortadoğu Dairesi Başkanı Kasımcan: -"2015 yılına kadar Irak'a ihracatımızı 20 milyar dolar seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz"

Ekonomi Bakanlığı Anlaşmalar Genel Müdürlüğü Ortadoğu Dairesi Başkanı Fuat Kasımcan, 2015 yılına kadar Türkiye'nin, Irak'a yapacağı ihracatı 20 milyar dolar seviyesine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.
     Kasımcan, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) konferans salonunda, Türk Irak Uluslararası Yatırımcılar Derneği (TURİYAD) ve Dünya gazetesi işbirliğiyle düzenlenen, "Irak'ta İş Fırsatları Zirvesi"nde, "Kuzey Irak'taki Fırsatlar Nasıl Değerlendirilmelidir-" konulu panelde, Irak'ın özellikle müteahhitlik açısından çok önemli bir pazar olduğunu ifade etti.
     Bakanlık olarak Irak'la olan ticaretin geliştirilmesi için eylem planları olduğuna değinen Kasımcan, şöyle devam etti: "Irak ulaştırma açısından da büyük öneme sahip. Suriye kapısı kapandıktan sonra Irak'ın önemi daha çok arttı. Biz Irak'a bu yıl yüklü miktarda ihracat gerçekleştirmemize rağmen bunu tek kapıdan yani Habur'dan gerçekleştirmişiz. O kapıda 3. köprü inşası şart. Bizim buraya ihracat yapma şansımız Irak'la komşu olmamızdan ve kardeşliğimizden dolayı daha fazla. 2015 yılına kadar Irak'a ihracatımızı 20 milyar dolar seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz. Irak'la ilgili gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz. Irak'la olan ticari ve ekonomik işbirliğimiz geliştirmek istiyoruz."
     Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Irak İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy ise Kuzey Irak'ın KOBİ'ler için bir cennet olduğunu, sadece özel koşullardan dolayı bölgenin yatırım alamadığını kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 283 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir