Irak ile ticari işbirliği protokolü -TISİAD ve Irak İşadamları Birliği, iki ülke arasındaki…

  • Yazı boyutu
Irak ile ticari işbirliği protokolü
  -TISİAD ve Irak İşadamları Birliği, iki ülke 
  arasındaki…

Irak ile ticari işbirliği protokolü -TISİAD ve Irak İşadamları Birliği, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin daha da artırılması için işbirliği protokolü imzaladı

Türkiye-Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TISİAD) ile Irak İşadamları Birliği, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin daha da artırılması için işbirliği protokolü imzaladı.
     TISİAD Başkanı Nevaf Kılıç, bir otelde düzenlenen protokol imza töreninde yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki ilişkilerin bu protokol ile en somut meyvesini verdiğini söyledi.
     Protokolün dostluk ile ticareti birleştirdiğini anlatan Kılıç, şunları kaydetti:
     "Iraklı iş adamları, bizleri çok iyi ağırladı. Türkiye'nin en çok ticareti yaptığı Almanya'yı koltuğundan etme yolunda Irak önemli adımlar atıyor. Komşu ülkemizin 2012 yılı sonu itibarıyla ülkemizden yaptığı ihracat tutarı 10 milyar doları aşmıştır. Öte yandan Türk lojistik seferinin yarısından fazlası Irak'a yapılıyor. Ancak bu ticari ilişkiler din, dil ve ortak tarihsel kültürümüzün olduğu Irak için çok geri kalmış rakamlardır. Kardeşliğimiz düşünüldüğünde bu rakamların daha yukarılarda olması gerekir."
    
     -Irak'lı iş adamları, daha fazla ticaret yapmak istiyor-
    
     Irak İşadamları Birliği Erbil Şube Başkanı Shwan Abdülhamid Jawhen ise, Irak'ın 50 yıldır sömürge altında olduğunu ve Türkiye'nin yardımlarını beklediklerini ifade etti.
     Kuzey Irak'ta, Türkiye'yi kardeş ülke olarak gördüklerini ifade eden Jawhen, şöyle konuştu:
     "Ülkemizde başka ülkeleri görmek yerine Türkiye'yi görmek istiyoruz. Kuzey Irak'ta yaklaşık 750 Türk şirketi bulunuyor. Kuzey Irak'ta 20 bine yakın Türk vatandaşı var. Türkiye ile 10 milyar dolara yakın bir ihracatımız var. Bunun yüzde 90'ı Kuzey Irak'a yapılıyor. Bu protokolü imzaladıktan sonra ihracatımızı 20 milyar dolara çıkarmak istiyoruz. Türkiye'den gelen her vatandaş için bizim kapımız açıktır. Biz Türkiye'nin de aynı şekilde kapısını bize açmasını istiyoruz. Habur Sınır Kapısı'nda ve İbrahim Halil Sınır Kapısı'nda ticaretle uğraşan insanlar bir sıkışıklık yaşıyor. Ticaret yapan insanlar için ayrı bir kapı olmasını ve zorluk yaşamadan girip çıkabilmelerini istiyoruz."
     Konuşmaların ardından Erbil'de otoyol yapım işi yürüten bir firma ile Mersin'de faaliyet gösteren Demirağ Grup arasında, çelik viyadük kalıpları üretimi için anlaşma yapıldı.
     Daha sonra, iki ülke iş adamlarının ticaret anlaşmaları ve iş birliği yapmalarını kolaylaştıracak iş birliği protokolü imzalandı.
    
    
    

Bu haberi 199 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir