Irak ile petrol ticareti -Irak'tan ham petrol alıp petrol ürünü verilmesi uygulaması kapsamında…

  • Yazı boyutu
Irak ile petrol ticareti
  -Irak'tan ham petrol alıp petrol ürünü verilmesi
  uygulaması kapsamında…

Irak ile petrol ticareti -Irak'tan ham petrol alıp petrol ürünü verilmesi uygulaması kapsamında 4 tanker, Habur Sınır Kapısı'na ulaştı

Irak'tan ham petrol alıp petrol ürünü verilmesi uygulaması kapsamında 4 tanker Silopi yakınlarındaki Habur Sınır Kapısı'na ulaştı.
     Yaklaşık bir hafta önce Habur Sınır Kapısı üzerinden Irak'ın Kuzey'ine ham petrol almak için gönderilen 4 tanker, yüklerini aldıktan sonra döndü. Tankerlerin kapıdaki gümrük işlemleri devam ediyor. Tankerler, işlemlerin ardından Mersin rafinerisine gönderilecek. Gelen sonuçlardan sonra tankerlerin düzenli olarak gönderilmesi hedefleniyor.
     Yetkililer, Irak'a petrol almak için giden tankerlerin geri döndüğünü, ancak çıkış işlemlerin henüz yapılmadığını belirterek, 2 gün içinde gelecek tahlil sonuçlarından sonra sevkıyatların yapılacağını bildirdi.
     Bu arada tankerlerin sınır kapısına yakın bulunan alanlarda beklediği belirtildi.
     Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 20 Mayıs 2012 tarihinde Irak'ın Erbil kentinde yaptığı açıklamada, "2007'de çeşitli nedenlerle ara verilen Irak'tan ham petrol alıp petrol ürünü verilmesi uygulamasına tekrar başlayacağız. Bu uygulama ilk olarak tankerle başlayacak" demişti.
    
    
    

Bu haberi 412 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir