Irak hükümetinden petrol tehdidi -Irak hükümeti, merkezi yönetimin bilgisi dışında ihraç edilen…

  • Yazı boyutu
Irak hükümetinden petrol tehdidi
  -Irak hükümeti, merkezi yönetimin bilgisi 
  dışında ihraç edilen…

Irak hükümetinden petrol tehdidi -Irak hükümeti, merkezi yönetimin bilgisi dışında ihraç edilen petrole el konulacağı uyarısında bulundu

Irak hükümeti, Bağdat yönetiminin izni olmadan ihraç edilecek petrole el konulacağı, bu yönde faaliyet gösteren şirketlere de dava açılacağı uyarısında bulundu.
     Irak Petrol Ticaret Kurumu'nun internet sayfasında yayımlanan açıklamada, Bağdat'ın izni alınmadan yapılan petrol ihracatı "uluslararası kaçakçılık" olarak nitelendirilerek, satıcı ve alıcı taraflarla petrol sevkıyatını gerçekleştiren şirketlere dava açılacağı belirtildi.
     Açıklamada, Irak'ın milli petrol şirketi SOMO'nun ham petrol, petrol ürünleri ve gaz ihracatı ve ithalatında tek yasal yetkili olduğu vurgulandı.
     Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye tek taraflı ham petrol nakliyatına başlandığını doğrulamış, ancak miktarına ilişkin bilgi vermemişti.
     İhraç edilen ham petrolün rafine edilerek, soğuk kış aylarındaki acil yakıt ihtiyacını karşılamak için geri gönderileceğini belirten Bölgesel Yönetim, yeni ihraç planlarıyla ilgili bir çerçeve belirlenmesi için Bağdat'la müzakerelerin devam ettiğini de duyurmuştu.
     IKBY geçen ay Bağdat'la yaşadığı mali anlaşmazlık nedeniyle Bağdat'ın kontrolündeki boru hattı üzerinden petrol ihracatını askıya aldı. Bölgesel Yönetim, 2003'teki ABD işgalinden bu yana Exxon Mobil, Chevron ve Fransız Total gibi şirketlerle Bağdat hükümetinin yasa dışı olarak nitelendirdiği 50'ye yakın anlaşma imzaladı.
     Irak, 143,1 milyar varille dünyanın dördüncü büyük ham petrol rezervine sahip ülkesi olarak biliniyor. Bütçesinin yüzde 95'i petrol gelirlerinden oluşan Irak hükümeti, bu gelirlerden IKBY'ye de pay veriyor.
    
    
    

Bu haberi 136 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir