İpekböceği yumurtası üretimine ilişkin yönetmelik yayımlandı

  • Yazı boyutu
İpekböceği yumurtası üretimine ilişkin yönetmelik yayımlandı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, ipekböceği yumurtası üretimi yapan üretici kuruluşlarınca uygulanacak yöntemleri ve üretilen yumurtaların ne şekilde ve kimler tarafından kontrol edileceği hususlarını düzenlemek için yönetmelik hazırladı.

     Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan "İpekböceği Yumurtası Üretimi ve Kontrolüne İlişkin Yönetmeliği", hastalıktan ari damızlık ve hibrid ipekböceği yumurtası üretimi ve kontrolüne ilişkin usul ve esasları belirlemeyi amaçlıyor.
     İpekböceği yumurtası üretimi için yapılacak müracaatların şeklinin de belirlendiği yönetmelikte, kelebek muayenesi, hastalıklı yumurtaların imhası konularında da açıklamalar yer alıyor.
     Yönetmeliğe göre, bakanlık gerekli görülmesi halinde ipekböceği yumurtası üretimine ilişkin eğitim yapabilecek ya da yaptırabilecek. Bakanlıktan izin almadan faaliyette bulunanlara 10 bin lira idari para cezası verilecek, faaliyeti durdurulacak, ürünlerine el konarak, üreme amaçlı kullanımına izin verilmeyecek. Yönetmelik, yayımı tarihinde yürürlüğe girecek.


Bu haberi 1,061 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir