IPARD süt işleme çalıştayı -Avrupa Birliği Bakan Yardımcısı Büyükkaya: -"Avrupa'ya ihracat…

  • Yazı boyutu
IPARD süt işleme çalıştayı
  -Avrupa Birliği Bakan Yardımcısı Büyükkaya:
  -"Avrupa'ya ihracat…

IPARD süt işleme çalıştayı -Avrupa Birliği Bakan Yardımcısı Büyükkaya: -"Avrupa'ya ihracat yapamıyoruz bu alanda (süt ve süt ürünleri). Bunun nedeni de o standardı tutturamamak" -Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Arzu: -"Avrupa Birliği projeleri konusunda geçmişte kaybettiğimiz zamanı önümüzdeki süreçte çok hızlı bir şekilde değerlendireceğiz" -AB Delegasyonu Başkan Yardımcısı Szombati: -"IPARD 2 programı için bugün yapılacakların büyük önemi var"

Avrupa Birliği (AB) Bakan Yardımcısı Alaattin Büyükkaya, süt ve süt ürünlerine ilişkin "Avrupa'ya ihracat yapamıyoruz bu alanda. Bunun nedeni de o standardı tutturamamak" dedi.
     Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Yatırımları Hibe Programı (IPARD) yardımlarına yönelik süt işleme çalıştayı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği (ASÜD) işbirliğinde Ankara Plaza Otel'de düzenlendi.
     Etkinliğe, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, Avrupa Birliği Delegasyonu Başkan Yardımcısı Bela Szombatı, ASÜD yöneticileri ile sivil toplum örgütlerinden temsilciler katıldı.
     Arzu, burada yaptığı konuşmada, tarım sektörünün Türkiye'de eğitim ve gelir seviyesinin en düşük olduğu, kurumsal yapının en az örgütlendiği sektör olduğunu, bu nedenle AB fonlarından yararlanmak, AB standartlarında proje üretmenin zor olduğuna dikkati çekti. Arzu, IPARD destekleri konusunda Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun (TKDK) kısıtlı zamanda önemli çalışmalara imza attığını anlattı.
     Şu anda 42 ilde koordinatörlüğü bulunan TKDK'nın, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker başkanlığında değerlendirme toplantısı yaptığını ve yol haritası belirlendiğini kaydeden Arzu, "Avrupa Birliği projeleri konusunda geçmişte kaybettiğimiz zamanı önümüzdeki süreçte çok hızlı bir şekilde değerlendireceğiz" diye konuştu.
     Türkiye'nin tarımına yönelik gelişim aşamaları konusunda bilgi veren Arzu, yıllık 15 milyon ton süt üretildiğini bildirdi.
     Okul Sütü Projesi'nin bu yıl da hayata geçirildiğini hatırlatan Arzu, "Bu proje, çocukların sağlığı, süt tüketiminin artırılması ve sağlıklı süt üretiminin geliştirilmesini sağlayacak" dedi.
    
     -"Batı'ya medeniyet perspektifiyle bakıyoruz"-
    
     Alaattin Büyükkaya, Türkiye AB ile 1959 yılından beri görüşme halinde olduğunu, 1963 yılında üyelik başvurusu yapıldığını anımsatarak, "50 yıl oldu. 50 yıl sonra baktığınız zaman biz hala AB'ye üye değiliz. Bu kadar bekletilme ister istemez huzurumuzu kaçırıyor. Diyoruz ki; niye 50 yıldır bu iş olmadı- O noktadan meseleye yaklaştığımız zaman tabii ki rahatsız edici bir tablo var. Çünkü ekonomik olarak Türkiye ile mukayese edilemeyecek derecede olan ülkeler şu anda AB'ye üye" diye konuştu.
     Türkler'in tarih boyunca Batı'ya medeniyet perspektifiyle baktığına işaret eden Büyükkaya, AB ile ilişkilerin temelinde de bunun olduğunu söyledi.
     Türkiye'nin AB'ye üyelik müracaatında bulunduğu yıl kişi başına geliri 300 dolarken, bugün 12 bin dolar olduğunu kaydeden Büyükkaya, Türkiye'nin şu anda Avrupa'nın 5, dünyanın ise 15. büyük ekonomisi olduğunu hatırlattı.
     Büyükkaya, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Türkiye artık kendi hedeflerini de büyük ölçüde aşmış bir ülke ama bütün bunları ekonomik olarak düşündüğünüz zaman 'hatta girmemize de ihtiyaç kalmadı' da denilebilir. Fakat hedefimiz şu; gıdada hijyenik ve bu konuda kabul edilebilir standartlarda bir üretim yapmak, bunu tüketicisine bu şekilde sunmak. Esas hedef bu. Sadece gıdada değil, her konuda bu böyle.
     Avrupa'ya ihracat yapamıyoruz bu konuda. Yapamamamızın nedeni de o standardı tutturamamak. O halda sadece üretmek, paketlemek ve işlemek yetmiyor. Bunu standardı yüksek şekilde üretmek ve paketlemek ve bu şekilde satmayı da hedeflememiz gerekiyor. Bunu başardığımız gün biz gerçekten sadece üreten değil, kaliteli üreten ama bütün dünyaya malını satan ülke konumuna geleceğiz."
    
     -"(AB ile) Hiçbir görüşme yapamıyoruz"-
    
     "AB 50 yıl bizi kapıda bekletti diye sıkılıyoruz" diyen Büyükkaya, Türkiye'nin üyelik sürecinde fasılların kapalı olduğunu ve görüşme yapılamadığını belirtti.
     Büyükkaya, "Şu anda hiçbir görüşme yapamıyoruz. 13 fasılda görüşme yapıldı, bunlarda kapatılıyor, her şey standart hale gelmiş olmasına rağmen. Bir kısmını Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, bir kısmını Fransa, bir kısmını da Konsey kendisi kapatmış durumda. Dolayısıyla AB ile üyelik yapan bir ülkenin görüşme yapması için hiçbir şey yok ortada, onlar kapattığı için" ifadelerini kullandı.
     Türkiye'nin hukuk alanında geldiği çizginin birçok Avrupa ülkesinden daha ileri noktada olduğunu anlatan Büyükkaya, ülke olarak ticaretin en fazla olduğu ülkelerin Avrupa ülkeleri olduğuna dikkati çekti.
     Avrupa ülkelerindeki krizin atlatılacağına ve bu durumun Türkiye için avantaj değil, dezavantaj olduğuna işaret eden Büyükkaya, "Hedefimiz, IPARD kapsamında AB'nin 840 milyon avroluk bir yardımı var. Türkiye hükümetinin katkılarıyla bu 1 milyar 160 milyon civarında. Diğer yarısını da katarsanız yaklaşık 2,5 milyar avroya yakın bir fon. Çok ciddi bir fon. Türkiye ekonomisi açısından büyük önem taşıyor" değerlendirmesinde bulundu.
    
     -"6 firma ihracata uygun bulundu"-
    
     Avrupa Birliği Delegasyonu Başkan Yardımcısı Bela Szombati ise IPARD'ın AB'ye üyelikte önemli olduğunu belirtti.
     Szombati, "Bu çalıştay sonrasında IPARD programına daha fazla başvuru olacağını ve Türkiye'ye aktarılan fonun kullanılacağını düşünüyorum. IPARD 2 programı için bugün yapılacakların büyük önemi var. Bu yıl, IPARD programı için Türkiye'de başarılı bir yıl olacak" dedi.
     Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği (ASÜD) Yönetim Kurulu Üyesi Dilek Emil, katma değeri oldukça yüksek olan süt sektörünün kırsal kalkınma için büyük önem taşıdığını belirtti.
     Süt işletme tesislerinin onay belgesi alması zorunluluğunun getirildiğini hatırlatan Emil, 2 bin 200 civarındaki süt işleme tesisinden sadece 425'inin onay aldığına dikkati çekti.
     Türkiye'nin AB ülkelerine süt ve süt ürünleri ihracatı yapamadığını dile getiren emil, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile yürüttükleri ortak çalışma sonucunda 6 firmanın AB tarafından ihracat yapmaya uygun bulunduğunu bildirdi. Emil, amaçlarının bütün işletmelerin AB'ye uyumlu hale getirilmesi olduğunu söyledi.
     Avrupa Komisyonu DC AGRI'dan Iwona Listzwan, Türkiye'de süt işleme alanına verilmek üzere 130 milyon liralık bir miktar öngördüklerini söyledi. Listzwan, "Türkiye'den 16 proje kabul edildi ve bu projeler için 12 milyon avro ayrıldı. Zaman ilerliyor, saat ilerliyor ve şimdi projelere ihtiyaç var. Bakın sadece 16 proje onaylandı ve para orada duruyor" dedi.
    
    
    

Bu haberi 196 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir