IOC Tanıtım ve İdari Sorumlusu Gündüz: "Türkiye'de zeytinyağında kişi başına yıllık tüketim…

  • Yazı boyutu
IOC Tanıtım ve İdari Sorumlusu Gündüz:
  "Türkiye'de zeytinyağında kişi başına yıllık tüketim…

IOC Tanıtım ve İdari Sorumlusu Gündüz: "Türkiye'de zeytinyağında kişi başına yıllık tüketim miktarı 2 litre. Bu oran konsey üyesi diğer ülkelerde 14 litre civarında. Türkiye'nin bu durumu düzeltmesi gerekiyor" -Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) Başkanı Dr. Tan: "100 bin ton olan zeytinyağı üretim miktarı, 180 bin tona çıkarıldı. Sistem AB mevzuatına uyduruldu"

Uluslararası Zeytinyağı Konseyi (IOC) Tanıtım ve İdari Sorumlusu Ender Gündüz, "Türkiye'de zeytinyağında kişi başına yıllık tüketim miktarı 2 litre. Bu oran konsey üyesi diğer ülkelerde 14 litre civarında. Türkiye'nin bu durumu düzeltmesi gerekiyor" dedi.
     IOC tarafından düzenlenen "Türkiye 2012 Medya Turu Programı" kapsamında, aralarında Japonya, Kanada, ABD ve Brezilyalı gazetecilerin de bulunduğu heyet, Marmarabirlik'e inceleme gezisi düzenledi. Gezinin ardından heyet basın toplantısı düzenledi.
     Gündüz, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'de son yıllarda zeytin ve zeytinyağının dış tanıtımı konusunda önemli çalışmalar yapıldığını söyledi. Bu kapsamda dış ülkelerde önemli faaliyetler yapıldığını belirten Gündüz, "Dış tüketiminin yanı sıra iç tüketim de çok önemli. Bu alanda 2 yılda 12 projeye destek verildi. Türkiye iç tüketimin son yıllarda en fazla arttığı ülkelerden biri. Zeytin ve zeytinyağında istikrar için Türkiye'nin iç tüketimine daha çok yönelmesi gerekiyor" diye konuştu.
     Türkiye'nin iç tüketimi arttırmaya yönelik çalışmalara daha ağırlık vermesi gerektiğini dile getiren Gündüz, şunları anlattı:
     "Türkiye'de zeytinyağında kişi başına yıllık tüketim miktarı 2 litre. Bu oran konsey üyesi diğer ülkelerde 14 litre civarında. Türkiye'nin bu durumu düzeltmesi gerekiyor. Bunun yükseltilmesi için önümüzdeki yıllarda çalışmalar devam edecek. Bunla ilgili projeler yapılacak. Bunlardan bir tanesi, bütün küçük projelerin bir araya toplandığı bir proje. Daha başka da projeler hayata geçirilecek. Bunun yanı sıra Türkiye'nin uluslararası pazarda kaliteyi arttırması gerekiyor. İmaj olarak Türkiye son yıllarda zirveye oynuyor. Bu çalışmalarla birlikte Türkiye bu alanda öncü rol oynayacaktır."
    
     -Ağaç sayısı ve zeytinyağı üretiminde artış-
    
     Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) Başkanı Dr. Mustafa Tan ise Türkiye'de son 6 yılda zeytin alanında dünyanın hiç bir ülkesinde gerçekleşmeyen atılımların yapıldığını anlattı. Bu sürede 100 milyon olan ağaç sayısının 163 milyon çıkarıldığını aktaran Tan, "100 bin ton olan zeytinyağı üretim miktarı, 180 bin tona çıkarıldı. Sistem AB mevzuatına uyduruldu. IOC benzeri bir kuruluş olan UZZK kuruldu. Böylece dünyada yapılanlar ülkemizde yapılmaya başlandı. Burada uygulanan ve kalite sertifikasının verildiği 'Kalite Kontrol Programı'na çok önemli firmalarımız dahil oldu" ifadesini kullandı.
     Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürü İsmail Kalender de Türkiye'nin IOC'ye 2010'de yeniden üye olmasının ardından önemli çalışmalar yapıldığını belirtti. Sektörün geliştirilmesi için önemli projeler yapıldığını ve yapılmaya devam edildiğini dile getiren Kalender, "3. Dünya Zeytin Koleksiyonu İzmir'de kurulacak. Böylece dünyadan 3 koleksiyona sahip ülke olma aşamasındayız. Bununla birlikte yabancı gazetecileri ülkemize getirdik. Pazartesi'den beri buradalar. Türkiye'de zeytinin durumunu yerinde görmüş oldular. Zeytin alanında yükselen yıldız olan Türkiye, zeytinyağı üretiminde de yılda 500 bin ton üretim seviyesine doğru hızla ilerliyor" dedi.
     Ziyarette, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Mustafa Sepetçi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü Hizmetiçi Eğitim Daire Başkanı Müjdat Özbahçıvanoğlu ve Marmabirlik Genel Müdürü İbrahim Minareci de konuşma yaptı.
    
    
    

Bu haberi 134 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir