İNTES Yönetim Kurulu Başkanı Koçoğlu: -"Ülkelerin farklı hukuk sistemleri nedeniyle taraflar…

  • Yazı boyutu
İNTES Yönetim Kurulu Başkanı Koçoğlu:
  -"Ülkelerin farklı hukuk sistemleri nedeniyle
  taraflar…

İNTES Yönetim Kurulu Başkanı Koçoğlu: -"Ülkelerin farklı hukuk sistemleri nedeniyle taraflar çoğu zaman büyük kayıplar yaşayabiliyor"

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Koçoğlu, Türk müteahhitlerinin birçok ülkede faaliyet gösterdiğini belirterek, "Ülkelerin farklı hukuk sistemleri nedeniyle taraflar çoğu zaman büyük kayıplar yaşayabiliyor" dedi.
     İNTES'in "İç Tahkim ve Uygulaması" konulu çözüm arama konferansı Sheraton Otel'de düzenlendi.
     Konferansta konuşan Koçoğlu, küreselleşmenin etkisiyle ticari ilişkilerin hızla geliştiğini ve ekonomik sınırların ortadan kalktığını ifade etti.
     Koçoğlu, ekonomik krizlerle birlikte uluslararası düzeydeki "şirket evlilikleri"nin arttığına dikkati çekerek, "Ulusal ve uluslararası düzeyde artan ticari ilişkiler bir taraftan sınırları kaldırırken diğer taraftan hukuki sorunları da beraberinde getiriyor. Ülkelerin farklı hukuk sistemleri nedeniyle taraflar çoğu zaman büyük kayıplar yaşayabiliyor. Tahkim, bu sorunların çözümü için bulunan önemli ve etkili yöntemlerin başında geliyor" diye konuştu.
     Türkiye'de yatırım yapan yabancı kurum ve kuruluşlar ile kamu veya özel sektör arasındaki akdi ilişkilerden doğan uyuşmazlıların çözümü için iç tahkim uygulamasının gündeme geldiğine işaret eden Koçoğlu, ulusal ve uluslararası düzeyde iş hacmi yüksek olan firmaların akdi ilişkilerden doğan ihtilaflarının çözümü hususunda tüm taraf ve paydaşlarca kabul görecek tahkim düzenlemelerine ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.
    
    
    

Bu haberi 174 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir