İNTES Başkanı Koçoğlu: -"Kime müteahhit deneceği ve hangi nitelikleri taşıyanların müteahhitlik…

  • Yazı boyutu
İNTES Başkanı Koçoğlu:
  -"Kime müteahhit deneceği ve hangi nitelikleri taşıyanların müteahhitlik…

İNTES Başkanı Koçoğlu: -"Kime müteahhit deneceği ve hangi nitelikleri taşıyanların müteahhitlik yapabileceği konusu acilen yapılacak işler listesine alınmalı"

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Koçoğlu, kamuya iş yapmak isteyen firmaların mesleki ve teknik yeterliliklerinin belirlenmesi için gerekli belgeler arasındaki İş Deneyim Belgelerinin alınıp satılır hale geldiğini öne sürerek, "Kime müteahhit deneceği ve hangi nitelikleri taşıyanların müteahhitlik yapabileceği konusu acilen yapılacak işler listesine alınmalı" dedi.
     Koçoğlu yaptığı yazılı açıklamada, müteahhitlere yetki belgesi zorunluluğu getirildiğini anımsatarak, mevcut sistemde müteahhidin yetki belgesine sahip olabilmesi için ilgili müdürlükteki başvuru formunu doldurması ve bağlı olduğu meslek odasına kayıt belgesi ile şirket sözleşmesinin yayınlandığı Ticaret Sicil Gazetesi'nin aslını vermesinin yeterli olduğunu kaydetti.
     Konuyla ilgili yönetmeliğin müteahhitlik kriterlerinin belirlenmesine yönelik bir açılım getirmesi gerekirken, sadece 'kayıt tutmak, numara verilmesi ve müteahhidin sorumluluğunun belirtilmesini' düzenlediğini öne süren Koçoğlu, yetenekli olmayan müteahhitler, aşırı düşük teklifler ve ihalesi sonrasında şikayet başvurularının işleyişi belirler hale geldiğini dile getirdi.
     Koçoğlu, yaptığı açıklamada çözüm önerilerini ise şöyle sıraladı:
     "İnşaat sektöründe eser üretenlerin, hangi kriterlere ve standartlara sahip olmaları gerektiği acilen belirlenmeli. Uygulamalarda öyle sorunlarla karşılaşıyoruz ki, bugün maalesef yıllarca eleştirdiğimiz müteahhitlik karnesini arar hale gelmiş bulunuyoruz. Yetenekli olmayan müteahhitler, aşırı düşük teklifler ve ihalesi sonrasında şikayet başvuruları yüzünden 2-3 yılda bitecek bir iş, 1-2 yıl gecikiyor. Oysa geciken iş en pahalı iştir. Bu konuya el birliği ve kararlılıkla son vermemiz gerektiğini düşünüyoruz. Artık Türkiye'de inşaat sektörüne kalıcılığı hedefleyen, mesleki sorumluluk taşıyan, mühendislik bilim dalına dayalı hizmet üretenler egemen olmalı. Bu nedenle, kime müteahhit deneceği ve hangi nitelikleri taşıyanların müteahhitlik yapabileceği konusu acilen yapılacak işler listesine alınmalı."
    
    
    

Bu haberi 159 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir