İnteraktif Pazarlama Zirvesi -Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı: (2) -"(Yeni TTK) Bu Kanun,…

  • Yazı boyutu
İnteraktif Pazarlama Zirvesi
  -Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı: (2)
  -"(Yeni TTK) Bu Kanun,…

İnteraktif Pazarlama Zirvesi -Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı: (2) -"(Yeni TTK) Bu Kanun, sadece bir mevzuat düzenlemesi değil, 2023 hedeflerimize ulaşmada bir rehber değil, adeta ticaret erbabı için otoyoldur" -"Elektronik ticaret alanına güven ortamı oluşunca, bu sektör hepimizin tahminlerinin ötesinde bir hızla büyüyecektir" -"Tüketicilerin, mağduriyet oluşmadan önce korunması amacıyla mesafeli satışın gerçekleştiği internet sitelerini bu yıl daha yoğun biçimde denetlemekteyiz" -"Gerek hukuki gerek teknik altyapısıyla sağlıklı ve güvenli bir şekilde büyüyen bir elektronik ticaret ortamı oluşturmak arzusundayız"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Yeni Türk Ticaret Kanunu'na ilişkin, "Bu kanun sadece bir mevzuat düzenlemesi değil, 2023 hedeflerimize ulaşmada bir rehber değil, adeta ticaret erbabı için otoyoldur" dedi.
     Yazıcı, İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen İnteraktif Pazarlama Zirvesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, e-ticaretteki yasal düzenlemelere değinerek, bu alanı düzenleyen Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olarak şirketlerin önünü açmak, vatandaşı elektronik ticarete yönlendirmek, ikili ve çoklu ticari ilişkilerde bir güven ortamını oluşturmak için gerekli yasal düzenlemeleri yaptıklarını kaydetti:
     Kredi kartı kullanımının yaygınlaşmasının Türkiye e-ticaret pazarının gelişimini etkilediğini ifade eden Yazıcı, şunları kaydetti:
     "Bu bağlamda, Merkez Bankası'nın 'Ödeme Sistemleri Hizmetleri ile Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun Tasarı Taslağı' çalışmaları; güvenli ödeme kanalları ve alternatif ödeme sistemleri açısından son derece önemlidir. Bakanlık olarak, 'Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısını' hazırladık ve Meclis'e yasalaşması için gönderdik. Bu alanda en önemli ve beklenen yasa çalışması budur. Tasarıda; elektronik ticaretin yaygınlaştırılması, tüketiciler ile elektronik ortamda işlem yapanların korunması, istenmeyen ticari elektronik iletilerin önüne geçilmesi hedeflenmektedir.
     Hizmet sağlayıcıların, elektronik iletişim araçları ile yapacakları ticari iletişimde uyması gereken kurallar, elektronik ortamda yapılan sözleşme öncesi bilgi verme yükümlülükleri, sipariş verme sürecine ilişkin yükümlülükleri, bu yükümlülüklere aykırı hareket etmeleri halinde uygulanacak yaptırımlar hüküm altına alınmıştır. Ayrıca kişisel verilerin korunması yasal güvenceye bağlanarak, özellikle internet üzerinden yapılan ticari faaliyetlerin daha güvenli ve şeffaf bir şekilde yapılması öngörülmüştür. Yine bu tasarıda başkalarına ait iktisadi ve ticari faaliyetlerin yapılmasına elektronik ticaret ortamını sağlayan, 'aracı hizmet sağlayıcıları' tanımlanmıştır."
    
     -"E-ticarette güven ortamı"-
    
     Yazıcı, tasarının, e-ticaret alanına ilişkin yasal çerçeveyi genel hatlarıyla çizdiğini anlatarak, "Tasarının yasalaşmasına müteakiben sektörle yakın işbirliği içerisinde, sektöre ilişkin ulusal ve uluslararası düzeydeki gelişmeler de izlenerek e-ticaret ikincil mevzuatı hazırlanacaktır. Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve ikincil düzenlemelerle, elektronik ticaret alanında 'güven ortamını' tesis etmeyi hedefliyoruz. Elektronik ticaret alanına güven ortamı oluşunca, bu sektör hepimizin tahminlerinin ötesinde bir hızla büyüyecektir" diye konuştu.
     Özellikle mesafeli satış, internet aracılığıyla satış, kredi kartı ile satış gibi yeni satış yöntemlerinin gelişmesinin, mal ve hizmetlerin satın alınmasını kolaylaştırdığını belirten Yazıcı, şunları söyledi:
     "Ancak tüketicilerin alışveriş imkanları artarken buna paralel olarak sorunları da artmıştır. Bu nedenle yürürlükte bulunan 'Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'da gerekli düzenleme çalışmalarını Bakanlık olarak yürütüyoruz. Bu çalışmanın da kısa bir süre içinde tamamlanarak yasalaşmasını planlıyoruz. Bakanlığımızın sorumluluk alanı içerisinde yer alan 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'da yer alan 'Mesafeli Sözleşmeler'e ilişkin yönetmelik çıkardık. Buna göre; taraflardan birinin tüketici olduğu internet ortamında yapılan mesafeli sözleşmelerde, satıcılar tarafından tüketicilere işletmeye ilişkin bilgilerin verilmesi, satılan ürünün temel nitelikleri, fiyatı, teslim süresi ve cayma hakkı gibi konularda bilgilendirmesi zorunluluğu getirilmiştir.
     Mesafeli sözleşmelerde tüketici, yedi gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkının kullanıldığına dair bildirimin bu süre içinde yazılı olarak veya bir sürekli veri taşıyıcısıyla bildirilmesi yeterlidir. 2011 yılında, mesafeli satışlara ilişkin olarak Bakanlığımızın yaptığı inceleme ve denetimlerde toplam 905 bin 709 lira idari para cezası uygulanmıştır. Tüketicilerin, mağduriyet oluşmadan önce korunması amacıyla mesafeli satışın gerçekleştiği internet sitelerini bu yıl daha yoğun biçimde denetlenmekteyiz.
     Bu kapsamda, 2012'nin ilk 8 ayında 53 firma denetlenmiş ve toplam 1 milyon 284 bin 941 Lira idari para cezası uygulanması için ilgili İl Müdürlüklerine talimat verilmiştir.
     Özellikli Bazı Kaçakçılık Türleriyle Mücadele Eylem Planı Elektronik ticaret yoluyla gerçekleştirilen ticari işlemlerin çeşitliliği ve parasal tutarları çok hızlı bir şekilde artıyor. Bu ister istemez kaçakçılıkla mücadele faaliyetlerini de ön plana çıkarıyor."
    
     -Yeni Ticaret Kanunu-
    
     Yazıcı, Bakanlık olarak, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının katkılarıyla bir eylem planı hazırladıklarını ifade ederek, şunları aktardı:
     "Özellikli Bazı Kaçakçılık Türleriyle Mücadele Eylem Planı'nda elektronik ticaret yoluyla gerçekleştirilen kaçakçılıkla mücadeleye ilişkin eylemlere yer verildi.
     Söz konusu Eylem Planı 16 Nisan 2012 tarihinde ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına gönderilerek yürürlüğe girdi. Yeni Türk Ticaret Kanunu şirketlerimize birçok işlemi elektronik ortamda yapma imkanı sunuyor. Yeni TTK ile bilişim ve teknoloji alanında yaşanan gelişmelere paralel olarak, bilişim teknolojilerini kullanmak isteyen gerçek ya da tüzel kişilere bir alternatif sunularak maliyetlerin azaltılması, emek ve zamandan tasarruf edilmesi bakımından önemli düzenlemeler yapılmıştır. Şirketlerimizin mal ve hizmetlerini tüm dünyaya pazarlayabilmesi, yabancı yatırımcıların ilgisini çekebilmesi için elektronik ortam büyük bir fırsat sunmaktadır. Yeni Türk Ticaret Kanunu ile bunun hukuki altyapısı tamamlanmıştır."
     Şirketlerin elektronik platformları kullanmasının, 24 saat kesintisiz ticaret imkanı sağladığını belirten Yazıcı, "Bu Kanun, sadece bir mevzuat düzenlemesi değil, 2023 hedeflerimize ulaşmada bir rehber değil, adeta ticaret erbabı için otoyoldur" dedi.
     Yazıcı, elektronik ticaret alanında yaptıkları çalışmalarda temel hedeflerini şöyle anlattı:
     "Elektronik ticaret alanında kuralların belirlenmesi, yatırımcılara hukuki güvencenin sağlanması, haksız rekabet ortamının olmadığı bir yapının tesis edilmesidir. Gerek hukuki, gerek teknik altyapısıyla sağlıklı ve güvenli bir şekilde büyüyen bir elektronik ticaret ortamı oluşturmak arzusundayız. Bu noktada sadece kamu kuruluşlarına değil özel sektöre de önemli görevler düşmektedir. İnternet ve elektronik ticaret gibi hızla gelişen sektörlerde, gelişimi sürdürülebilir kılmanın ilk ve en önemli şartı, bilgi ve deneyimin paylaşılmasıdır. Bu konuda bizim kapımız bu alanda çalışan herkese açıktır.
     Bu alandaki düzenlemeleri birlikte yapmamız sektörün sağlıklı büyümesine büyük katkı sağlayacaktır. Bu zirve vesilesiyle bu alanda dil sorununa da bir çözüm bulmamız gerektiğini hatırlatmak istiyorum."
    
     -"Dünya elektronik bir mahalleye doğru göç ediyor"-
    
     Dünyanın elektronik bir mahalleye doğru sessizce göç ettiğini belirten Yazıcı, "Bu alanda kullanılan terminolojiyi oluşturmak konusunda daha fazla geç kalmamalıyız.
     Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olarak, interaktif pazarlama sektöründe bilgi paylaşımının önünü açan ve binlerce sektör profesyonelini bir araya getiren İnteraktif Pazarlama Zirvesi'ni desteklemekten büyük mutluluk duyuyoruz. Bu konferans ve zirveler dünyadaki farklı interaktif pazarlama tekniklerinin paylaşılması, geliştirilmesi ve yeni fikirlerin ortaya çıkması açısından değerlendirildiğinde eşi bulunmaz fırsatlar sunan platformlardır" şeklinde konuştu.
    
     (Son)
    
    
    

Bu haberi 125 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir