İntegral Menkul Değerler Analisti Yeliz Karabulut: -"3 milyar dolar artması beklenen cari açık…

  • Yazı boyutu
İntegral Menkul Değerler Analisti Yeliz Karabulut:
  -"3 milyar dolar artması beklenen cari açık…

İntegral Menkul Değerler Analisti Yeliz Karabulut: -"3 milyar dolar artması beklenen cari açık yine beklentilerin altında gerçekleşerek 2,7 milyar dolar olarak gerçekleşti"

İntegral Menkul Değerler Analisti Yeliz Karabulut, 3 milyar dolar artması beklenen cari açığın yine beklentilerin altında gerçekleşerek 2,7 milyar dolar olarak gerçekleştiğini kaydetti.
     Merkez Bankası tarafından açıklanan eylül ayı cari işlemler dengesi verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Karabulut, 3 milyar dolar artması beklenen cari açığın yine beklentilerin altında gerçekleşerek 2,7 milyar dolar olarak açıklandığını belirterek, "Türkiye'nin cari işlemler hesabı açığı bu yılın dokuz ayında, geçen yılın aynı dönemine göre 21 milyar 185 milyon dolar azalarak 39 milyar 281 milyon dolara geriledi" dedi.
     Türkiye'nin yıl sonu cari açık beklentisinin 65 milyar dolar civarında olduğunu, cari açığın yıl sonunda 50 milyar dolar olmasının muhtemel olduğunu belirten Karabulut, "Peki bunun ekonomiye etkileri neler dersek- Ekonomi hızla soğumaya devam ediyor, bunun maliyeti ise reel ekonomiye büyüme açısından negatif olarak yansıması, bu nedenle Türkiye'nin 3. çeyrek büyüme rakamlarının nasıl geleceği merak konusu..." dedi.
     Gelecek hafta MB'nin faiz kararlarının açıklanacağını ifade eden Karabulut, şöyle dedi:
     "Bakalım MB ekonomi bu kadar soğuduktan sonra ayağını frenden çekecek mi ya da ne kadar çekecek- Diğer bir etki ekonomide büyüme yavaşladıkça işsizlikte artışın olması. Pozitif etkisi ise Türkiye bir süredir not artırımı beklemekte ve derecelendirme kuruluşları tarafından sürekli önümüze 'Evet ekonominiz bu kriz ortamında yumuşak iniş gerçekleştiriyor ama cari açığın yüksek olması nedeniyle dışsal kırılganlıklara açık' demeleri not artırımının önünde en büyük negatif etken olarak görülüyordu" dedi.
     Cari açığın beklentilerin üzerinde gerilediğini, incelemelerine göre hiçbir derecelendirme kuruluşunun ya da kurumun bu denli bir gerileme beklemediğini belirten Karabulut, şunları kaydetti:
     "Artık Türkiye'nin yatırım yapılabilir seviyesinin önündeki tek engel de kalktığına göre Fitch not artışı sonrasında diğer derecelendirme kuruluşları tarafından da not artımı beklentimizi korumaya devam edeceğiz. S&P'nin de önümüzdeki 3 ay içinde Türkiye değerlendirmesini duyurmasını ve Fitch'i takiben Türkiye'nin yabancı para cinsinden kredi notunu artırmasını beklemekteyiz. Hatırlanırsa, S&P'nin not değişimi sonrasında Türkiye'nin itirazları üzerine kuruluştan yapılan açıklamada 'Pardon, Türkiye analistimiz acemi' açıklaması yapılmıştı. Bu bağlamda, S&P'nin Moody's'ten önce not artırma ihtimalinin daha yüksek olduğunu düşünmekteyiz."
    
    
    

Bu haberi 117 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir