İntegral Menkul Değerler Analisti Yeliz Karabulut: "Fitch'ten not artırımı gelirse endeks 81.000…

  • Yazı boyutu
İntegral Menkul Değerler Analisti Yeliz Karabulut:
  "Fitch'ten not artırımı gelirse endeks 81.000…

İntegral Menkul Değerler Analisti Yeliz Karabulut: "Fitch'ten not artırımı gelirse endeks 81.000 seviyesini görebilir"

İntegral Menkul Değerler Analisti Yeliz Karabulut, "Fitch'ten not artırımı gelirse endeks 81.000 seviyesini görebilir" dedi.
     Karabulut, konuya ilişkin değerlendirmesinde, "Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in 8 Kasım'da İstanbul'da düzenleyeceği 'Türkiye'nin kredi notu' konulu toplantı öncesinde en çok konuşulan konu, Türkiye'nin notunun yatırım yapılabilir seviyesine yükseltilip yükseltilmeyeceği" olduğunu belirtti.
     Karabulut, cari açığın beklentilerin üzerinde gerilemesinin not artırımı beklentilerini de artırmış durumda olduğunu ve Fitch'in, Türkiye'nin şu anda BB+ durağan olan, diğer bir ifade ile yatırım yapılabilir seviyenin bir kademe altında bulunan kredi notunu, bu toplantının ardından BBB-'ye yani yatırım yapılabilir seviyesine yükseltebileceğini ifade etti.
     2010 yılının ekim ayında yabancı yatırımcıların İMKB'deki payının yüzde 67,78 iken portföy büyüklüğünün 78 milyar 118 milyon dolar olduğunu hatırlatan Karabulut, "Endekste yabancı alımlarının hala 2010 yılı ile karşılaştırılınca sınırlı kaldığının görüldüğünü kaydetti.
     Bir süredir, "Türkiye'nin kredi notu yatırım yapılabilir seviyeye yükseltilebilir" beklentisi ile endekste alımların olduğunun dikkatleri çektiğini ifade eden Karabulut, "Bu da 'acaba not artırımı fiyatlandı mı-' sorusunu gündeme getiriyor. Fakat son dönemdeki yabancı alımları incelendiğinde alımların hala 2010 ekim ayının oldukça gerisinde olduğu görülüyor" dedi.
     Bu aşamada endeksin yukarı yönlü hareketinin devam edebileceğini kaydeden Karabulut, "İMKB'de yabancı takasının 2010 Ekim ayı seviyesine ulaşması halinde, endekste 81.000 seviyesini görebiliriz. Ekim 2012 takası incelendiğinde ise yabancıların yanı sıra yerli yatırımcıların ağırlığını artırdığı, bunun da yabancı oranının son günlerde gerilemesine neden olduğu görülüyor. Diğer dikkat edilmesi gereken husus ise endekste alımların hacimli, düşüşlerde ise hacimde azalmanın olması" ifadelerini kullandı.
    
     -Banka endeksinde hareketlenme olabilir-
    
     Fitch'in olası bir not artırımına gitmesinin bir miktar kar satışını da beraberinde getirebileceğine işaret eden Karabulut, bu durumun neden alım fırsatı olarak değerlendirilmesi gerektiği ile ilgili şunları belirtti:
     "Çünkü daha sonra S&P ya da Moody's'in not artırım beklentisi oluşacak. Bu aşamada daha çok banka endeksinde hareketlenme olacaktır diye düşünüyorum. Moody's'in son açıklamasında, sermaye girişlerindeki sert düşüşler gibi ödemeler dengesi şoklarına dayanıklılığın, Türkiye'nin yatırım yapılabilir kredi notuna ulaşmasının ön koşulu olduğunu belirtmesi çok önemli. Cari açığın beklentilerin üzerinde gerilemesi, not artırımı beklentisini önümüzdeki günlerde daha da artırabilir.
     Olası not artırımı sonrasında büyüme ve ödemeler dengesinde bir miktar bozulma görülebilir. Sermaye girişine paralel olarak yerel para biriminin değerlenmesi ile ödemeler dengesinde bozulma olabilir. Özel sektörün dış borçlanması küresel likidite olanaklarının artması ile kamu dış borcunun toplam stoktaki ağırlığı ise azalabilir."
    
    
    

Bu haberi 144 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir