İntegral Menkul Değerler Analisti Ozan Batu: -"İMKB'de yıl sonu rallisi öncesi düzeltme…

  • Yazı boyutu
İntegral Menkul Değerler Analisti Ozan Batu:
  -"İMKB'de yıl sonu rallisi öncesi düzeltme…

İntegral Menkul Değerler Analisti Ozan Batu: -"İMKB'de yıl sonu rallisi öncesi düzeltme görülebilir" -"Kısa vade içerisinde ve yurt dışı etkenleri altında, İMKB 100 endeksinde bir kısım sınırlı kar realizasyonlarının gözlemlenebileceğini düşünmekteyiz"

İntegral Menkul Değerler Analisti Ozan Batu, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) yıl sonu rallisi öncesi düzeltme görülebileceğini söyledi.
     İMKB'deki trende ilişkin değerlendirmede bulunan Batu, Türkiye'nin, Avrupa'da kriz döneminde iki defa notu artırılan tek ülke olduğunu belirterek, dış ticareti Avrupa'ya bağlı bir ülkenin, en büyük ticari ortağının krizde olmasına, ülkenin büyümesinin beklentilerin altında kalmasına rağmen sürdürebilir seviyede tutmasının, diğer taraftan cari açığını düşürmesi ve kritik zamanlarda etkin para politikaları izleyen bir Merkez Bankası politikası varken, Türkiye'nin notunun yatırım yapılabilir seviyeye arttırılmamasının zor olduğunu ifade etti.
     Fitch'in not artırımı, ardından Moody's'in beklemeye geçmesi sonrası üçüncü büyük kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin kredi notunun da diğer iki kuruluşun değerlendirmeleri ile çelişmekte ve oldukça uzağında bulunduğunu kaydeden Batu, "Türkiye'nin S&P'deki kredi notu yatırım yapılabilir seviyenin 2 kademe altında BB seviyesinde, görünüm ise durağan durumda iken, bekleme konusunda pek başarılı olmayan hisse piyasalarının yurt dışına odaklı bir şekilde çalkalandığını görmekteyiz" dedi.
     Avro Bölgesi'nde Yunanistan konusunda olumlu kararlar çıkması sonrası kısa süreli yükseliş hareketleri görülmesine rağmen uzun vadede sıkıntıların devam edeceği yorumlarının ABD'de mali uçurum konusundaki belirsizliğin getirdiği satış baskısıyla ve politikacılardan gelen olumlu yorumlarla yoğrulduğu bu ortamda, tarihi yüksek seviyelerde seyreden bir İMKB endeksinin gözlemlendiğini kaydeden Batu, şu değerlendirmede bulundu:
     "Yıl sonunun olumlu beklentileri içerisinde eninde sonunda çözüleceği düşünülen mali uçurum karmaşası, TL'de faiz indirimi düşünceleri ve ek parasal genişlemeye gitmesi olağan olan ABD Merkez Bankası FED'in 12 Aralık'taki toplantısı bulunmaktadır. Diğer taraftan, bu beklentilerin çoğunun aralık ayı ortasına hatta sonuna denk geldiği düşüncesinin ve ABD'nin mali uçurumu konusunda da çözümün yeni yıla sarkabileceği yorumlarının önümüzdeki kısa vade içerisinde yurt dışı etkisiyle beraber iç piyasalarda bir kısım çalkantılara neden olabileceğini düşünüyoruz. Bu çalkantı beklentileri içerisinde, önümüzdeki kısa vade içerisinde ve yurt dışı etkenleri altında, İMKB 100 endeksinde bir kısım sınırlı kar realizasyonlarının gözlemlenebileceğini düşünmekteyiz. İMKB'de yıl sonu rallisi öncesi düzeltme görülebilir."
     İMKB 100'de son bir yıllık periyod ele alındığında uzun vadede etkili olan yükselen trendin halen etkisini koruduğunu ifade eden Batu, "Fitch'in Türkiye kredi notunu artırması sonrası geçen yıl zirve seviyesi olan 71.100 dolaylarını aşmasının ardından 2012 yılının tepe noktası olan 73.315 seviyesinden yaşanan kısmi kar realizasyonlarında ise 70.000 kritik destek seviyesinden güç aldığını, bunun yanı sıra trend güç göstergelerinden 'On Balance Volume ve MACD' indikatörlerinin de İMKB'deki yükselen ana trendi desteklediğini söyleyebiliriz.
     Fiyat hareketlerinin esnemelerinin izlendiği teknik göstergelerde ise endeksin orta band aralığının 68.500 dolaylarında bulunduğunu görüyoruz. 68.500 - 70.000 bandında, 69.200 seviyesinin de önemli bir destek olduğunu dikkate alırsak önümüzdeki birkaç hafta içerisinde ABD tarafında mali uçurumla ilgili beklentilerin karşılanamaması durumunda bu seviyenin önemli hedef olabileceğini düşünmekteyiz."
     Son günlerde tekrar alıcılı seyir içerisinde bulunan İMKB 100 Endeksi'ni hacimsel olarak ele alındığında 73.000 direnç bölgesine yaklaşılmasına rağmen bariz bir şekilde azalış görüldüğünü kaydeden Batu, "Sığ bir hacim ile sergilenen yükselişin önümüzdeki günlerde ivme kaybedebileceğini ve kısa vadede 73.000 direnç seviyesi dolaylarında yükselişlerde potansiyel bir zorlanma oluşabileceğini düşünmekteyiz" dedi.
    
     -VOB 30-
    
     VOB 30 kontratlarına ilişkin ise Batu, İMKB 100 endeksine paralel olarak uzun vade de yükselen bir kanal içerisinde hareket ettiğini belirterek, 93.000 ana direnç seviyesinin aşılamaması sonrası kısmi kar realizasyonu görüldüğü kontratta, 87.500 destek seviyesinin aynı zamanda yükselen trendin uç noktasında bulunduğunu kaydetti.
     Batu, 2 ve 3 günlük üssel hareketli ortalamalardan aşırı uzakta bulunan fiyatların 92.000 dolaylarına yaklaştıkça yükseliş ivmesini kaybetmeye başladığını belirterek şunları kaydetti:
     "Yükselen trendde önemli bir güç göstergesi olan Momentum indikatörü de yönsel olarak yükseliş trendini teyit etmektedir, fakat önceki dönemlerde karakteristik özelliğini ele aldığımızda 106 dolaylarında ivme kaybı yaşadığını da dikkate alırsak önümüzdeki günlerde önemli destek seviyesi olan 89.000 dolaylarına doğru düzeltme hareketi görülebilir."
    
    
    

Bu haberi 188 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir