İntegral Menkul Değerler Analisti Ozan Batu: -"Avro Bölgesi hizmet sektörü PMI verisinin…

  • Yazı boyutu
İntegral Menkul Değerler Analisti Ozan Batu:
  -"Avro Bölgesi hizmet sektörü PMI verisinin…

İntegral Menkul Değerler Analisti Ozan Batu: -"Avro Bölgesi hizmet sektörü PMI verisinin beklentilerin bir miktar üzerinde 46,1 olarak açıklanması piyasalarda olumlu olarak algılandı"

İntegral Menkul Değerler Analisti Ozan Batu, Avro Bölgesi hizmet sektörü PMI verisinin beklentilerin bir miktar üzerinde 46,1 olarak açıklanmasının piyasalarda olumlu olarak algılandığını belirtti.
     Bugün açıklanan Avro Bölgesi eylül ayı hizmet sektörü PMI endeksi ve ağustos ayı perakende satışlarına ilişkin değerlendirmede bulunan Batu, İspanya'daki işsizlik oranında eylül ayında yüzde 1,72'lik artış gelmesi sonrası Avro Bölgesi'ne yönelik tedirginlik yaratsa da, bugün açıklanan Avro Bölgesi hizmet sektörü PMI verisinin beklentilerin bir miktar üzerinde 46,1 olarak açıklanmasının olumlu olarak algılandığını kaydederek, "Verinin son üç aylık performansını incelediğimizde beklentilerin üzerinde değer alması önümüzdeki dönemler içinde Avro Bölgesi ekonomisinde pozitif gelişmeler yaratabilir" dedi.
    
     -Perakende satışlar...-
    
     Bu hafta açıklanacak olan Avrupa Merkez Bankası'nın faiz kararı ve yeni parasal genişleme spekülasyonları öncesi açıklanan perakende satışların temmuz ayında gerçekleşen yüzde 0,2'lik düşüşün ardından yüzde 0,1 yükseliş kaydetmesinin Avro Bölgesi'nin tahmin edildiği kadar kötü durumda olmadığını gösterdiğini kaydeden Batu, şu değerlendirmede bulundu:
     "Son durumda avro/dolarda 1,2875 dolaylarından yaşanan tepki alımı olumlu ayrışmayı teyit etmektedir. Avro Bölgesi olarak güçlü bütçe oluşturulması yönündeki olumlu adımların atılmak istendiği düşünmekteyiz. Bu bağlamda perşembe günü AB Parlamentosunda görüşülecek olan 'ortak bütçe' konusu yakından takip edilmelidir.
     Avro Bölgesi'nde bugün açıklanan verilere göre ağustosta perakende satışlar beklentilerin aksine aylık bazda yüzde 0,1 arttı. Perakende satışlar yıllık bazda ise yüzde 1,3 azalışla beklentilerden iyi geldi. Perakende satışların aylık bazda yüzde 0,1, yıllık bazda yüzde 2,2 azalması bekleniyordu.
     Avro Bölgesi hizmet sektörü PMI endeksi ise eylül de 46,1 olarak beklentilerin üzerinde arttı. Hizmet sektörü PMI endeksinin 46 olarak gerçekleşmesi bekleniyordu.
    
    
    

Bu haberi 115 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir