İntegral Menkul Değerler Analisti Egemen Candır: -"FED'in içerisindeki parasal genişleme…

  • Yazı boyutu
İntegral Menkul Değerler Analisti Egemen Candır: 
  -"FED'in içerisindeki parasal genişleme…

İntegral Menkul Değerler Analisti Egemen Candır: -"FED'in içerisindeki parasal genişleme karşıtlarının artış göstermesinin altında kararsızlıkları artırması durumunun söz konusu olabileceğini ve altında 1.673 - 1.710 çalkantısının etkin olabileceğini düşünüyoruz"

İntegral Menkul Değerler Analisti Egemen Candır, FED'in içerisindeki parasal genişleme karşıtlarının artış göstermesinin altında kararsızlıkları artırması durumunun söz konusu olabileceğini ve altında 1.673 - 1.710 çalkantısının etkin olabileceğini belirtti.
     Altın fiyatlarındaki gelişmeleri AA muhabirine değerlendiren Candır, altın fiyatlarında geçen hafta içerisinde 1.740 dolar seviyelerinden 1.705 dolar seviyelerine kadar görülen sert düşüşten sonra alımların zayıf ve satış baskısının etkin olduğunu belirtti.
     Candır, gözlerin gelecek günlerde açıklanacak ABD'nin Tarım Dışı İstihdam verisi, ABD'nin mali uçurumunun durumu ve 12 Aralık'ta sonuçlanacak FED'in FOMC toplantısına döndüğünü ifade ederek, şunları kaydetti:
     "Piyasalarda, iki aydır olumlu gelen ve 7 Aralık Cuma günü açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam verisinde bir önceki aya göre daralma beklendiğini ve ABD'de mali uçurum endişeleri sonrası ISM İmalat verisinin olumsuz gelmesinin Tarım Dışı beklentilerini de bastırdığını görüyoruz. Son zamanlarda ABD'nin mali uçurumu durumuna odaklı hareket eden altın fiyatlarında, politik çözümsüzlüklerin devam ettiği ortamda fonların giriş yapmakta çekinceli davrandığını ve alımlarını sınırlı tuttuklarını görmekteyiz."
     Avro/Dolar paritesi ve petroldeki hareketlerden de negatif ayrışma göstererek kritik 1.703-1.705 bandının altına hareketlerin kuvvetlendiğini belirten Candır, "Altın fiyatlarında, önümüzdeki günlerde ABD kaynaklı belirsizliklerin artması ile çalkalanmaların devam edebileceğini ve 1.700 dolar seviyesinin altında 1.673-1.681 bandının test edilebileceğini düşünmekteyiz" dedi.
     Cuma günü açıklanacak Tarım Dışı İstihdam verisinin beklentilerden düşük gelmesi durumunda tekrar 1.705-1.710 bandına yükselebilecek altın fiyatlarında, 1.700 dolar seviyelerinin içerisinde kalınması için ABD'nin mali uçurum konusunda 25 Aralık Noel tatili öncesi uzlaşma sinyalleri gelmesinin kritik olduğunu ifade eden Candır, şunları kaydetti:
     "Aralık sonunda FED'in Operation Twist uygulamasının sona ermesi öncesi gerçekleşecek FED FOMC toplantısında ise Operation Twist sonrası durumda FED'in görüşleri takip edilecektir. FED'in kısa dönem mortgage tahvili satıp uzun dönem tahville değiştirdiği Operation Twist'in yerine 45 milyar dolara kadar ek parasal genişleme gelme ihtimalleri olası görülse de FED'in içerisindeki parasal genişleme karşıtlarının artış göstermesinin altında kararsızlıkları artırması durumunun söz konusu olabileceğini ve altında 1.673 - 1.710 çalkantısının etkin olabileceğini düşünüyoruz."
    
    
    

Bu haberi 123 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir