İntegral Menkul Değerler Analisti Egemen Candır: -"Altın fiyatlarında, FOMC toplantısından ABD…

  • Yazı boyutu
İntegral Menkul Değerler Analisti Egemen Candır:
  -"Altın fiyatlarında, FOMC toplantısından ABD…

İntegral Menkul Değerler Analisti Egemen Candır: -"Altın fiyatlarında, FOMC toplantısından ABD ekonomisini destekleyici ve QE3'ün enflasyona olumsuz etkilerini vurgulayıcı yorumlar çıkması durumunda 1.700 dolar seviyelerinin altına sarkışlar görülebilir" -"FOMC'den QE3'ü destekleyici yorumlar çıkması durumunda tekrar 1.737 dolar seviyelerinin test edilebileceğini ve bu seviyelerin aşılması durumunda 1.752 dolar seviyelerinin görülebileceğini düşünmekteyiz"

İntegral Menkul Değerler Analisti Egemen Candır, altın fiyatlarında, FOMC toplantısından ABD ekonomisini destekleyici ve QE3'ün enflasyona olumsuz etkilerini vurgulayıcı yorumlar çıkması durumunda 1.700 dolar seviyelerinin altına sarkışlar görüleceğini söyledi.
     İntegral Menkul Değerler Analisti Egemen Candır, ABD'de 6 Kasım'da gerçekleşecek seçimler yaklaştıkça piyasalarda dikkatlerin Avro Bölgesi'nden Kuzey Amerika'ya kaydığını ve özellikle ABD ekonomisindeki gelişmelere hassas finansal enstrümanlarda bir kısım fiyatlamaların etkin olduğunun görüldüğünü belirterek, "13 Eylül'de ABD Merkez Bankası'nın (Fed) Federal Open Market Commitee (FOMC) toplantısında bir süredir beklenen üçüncü niceliksel genişlemenin (QE3) kararının alınması sonrası başta altın olmak üzere bir çok enstrümanda yükseliş görülürken, bu parasal genişlemenin ucu açık yapısı dolayısı ile piyasalarda bir kısım endişelerin fiyatlanmaya başladığını görüyoruz" dedi.
     Candır, "Altın fiyatlarında, 5 Ekim'de açıklanan ABD'nin tarım dışı istihdam verisinin olumlu çıkması ve ardından gelen üç hafta boyunca ABD verilerinde genel olarak olumlulukların devam etmesi sonrası uluslararası altın piyasasında kritik 1.800 dolar seviyesinin aşılamadığını ve 1.795 dolar seviyelerinden bu yana kademeli olarak devam eden satış baskısının son zamanlarda ham petrolde de görülen çekilmeler ile kuvvet kazandığını görüyoruz" ifadelerini kullandı.
     Çekilmelerden sonra görülen yükselişlerde kısa vadede ilk göze çarpanın altının 1.737 direncini aşamadığını kaydeden Candır, "Altın fiyatlarında QE3'te vites küçültmeye gidilebileceği endişelerinin ABD seçimlerinde Cumhuriyetçi aday Mitt Romney'in seçimleri kazanıp parasal genişlemeye müdahale edebileceği endişeleri ile pekiştirildiğini görmekteyiz" dedi.
     Bugün başlayan FED'in FOMC toplantısı öncesi yükselişlerde direnç görülmeye devam edilmesi durumunda kademeli olarak 1.716 ve 1.710 dolar desteğine çekilmeler görülebileceğine dikkati çeken Candır, şu değerlendirmede bulundu:
     "Altın fiyatlarında, FOMC toplantısından ABD ekonomisini destekleyici ve QE3'ün enflasyona olumsuz etkilerini vurgulayıcı yorumlar çıkması durumunda 1.700 dolar seviyelerinin altına sarkışlar görülerek 1.695 ve 1.687 dolar seviyelerinin test edilebileceğini düşünmekteyiz.
     Olumlu etkenler için bu aşamada risk iştahının zayıf olduğunu düşündüğümüz altın fiyatlarında, FOMC'den QE3'ü destekleyici yorumlar çıkması durumunda tekrar 1.737 dolar seviyelerinin test edilebileceğini ve bu seviyelerin aşılması durumunda 1.752 dolar seviyelerinin görülebileceğini düşünmekteyiz."
     Dün 1.728,41 dolardan kapanan altının ons fiyatı güne, yatay başlayarak şu dakikalarda yüzde 0,26 düşüşle 1.723 dolar/ons seviyesinden işlem görüyor.
    
    
    

Bu haberi 160 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir