İntegral Menkul Değerler Analisti Egemen Candır: -"Mario Draghi'nin konuşmasının piyasaları…

  • Yazı boyutu
İntegral Menkul Değerler Analisti Egemen Candır:
  -"Mario Draghi'nin konuşmasının piyasaları…

İntegral Menkul Değerler Analisti Egemen Candır: -"Mario Draghi'nin konuşmasının piyasaları sınırlı oranlarda etkilediğini görmekteyiz" -"Sıkıntılı Avrupa ülkelerinin yardıma başvurma konusunda tereddütlü davranmaları piyasalarda yükselişlerin bir kısım önüne geçti"

İntegral Menkul Değerler Analisti Egemen Candır, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi'nin konuşmasının piyasaları sınırlı oranlarda etkilediğini belirtti.
     Slovenya'nın Kranj kentinde konuşan Draghi'nin konuşmasını AA muhabirine değerlendiren Candır, "Mario Draghi'nin konuşmasının piyasaları sınırlı oranlarda etkilediğini görmekteyiz. Avro Bölgesi'nde 2012 içerisinde enflasyonun yüzde 2'nin üzerinde kalacağı ve 2013 içerisinde tekrar yüzde 2'nin altına gerileyeceğini beklediğini belirtti. Temmuz sonunda ilk defa dile getirdiği 'Avro'nun geri dönüşü yok' cümlesini yinelediğini gördüğümüz Draghi, finansal piyasalarda süren gerilim ve belirsizliklerin güven üzerinde baskı yarattığını ve bu gerilimin reel ekonomilere sıçrama riskini taşıdığını belirtti. İspanya'nın tahvilleri konusunda yorum yapmayan Draghi, İspanya'nın bütçe reform açıklamaları sonrası oldukça ilerleme kaydedildiğini fakat hala sıkıntıların olduğunu belirtti" şeklinde konuştu.
     "ECB'nin tahvil alım programı konusunda koşulsallığın sübjektifliğin önünde olduğunu" kaydeden Draghi'nin bu açıklamasının, koşullarda gevşemeye gidilmeyeceği ve tahvil alımının koşullar karşılandıkça sürdürüleceğine işaret ettiğini belirten Candır, piyasalarda bu koşulların ne olacağı ve ne derecede zorlayıcı olacağı dışında, başta İspanya olmak üzere, sıkıntılı Avrupa ülkelerinin yardıma başvurma konusunda tereddütlü davranmalarının da piyasalarda yükselişlerin bir kısım önüne geçtiğini vurguladı.
     Candır, Draghi'nin konuşması sırasında 1,2995 seviyelerine varan sert yükselişler sergileyen Avro/Dolar paritesinde yükseliş ivmesinin azaldığını belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:
     "Paritede son zamanlarda satışların zayıfladığı 1,2875-1,2885 bandının önümüzdeki günlerde önem kazanacağını düşünmekle beraber, olumsuzlukların artması durumunda 1,2805-1,2820 bandının destek olarak çalışabileceğini ve İspanya veya Yunanistan kaynaklı olumsuz haberler gelmediği sürece bu seviyelerin altına sarkışların gerçekleşebileceğini düşünmemekteyiz. Avro Bölgesi'nde temmuz ayından bu yana görülen ortak eforlarda zaman zaman sapmalar görülse de genel anlamda olumlu havanın korunmaya çalışıldığını görmekteyiz. Piyasalara umut verici açıklama yapmaya özen gösteren Draghi, Angela Merkel ve Mariano Rajoy gibi Avrupa liderlerinin bu eforlarının paritede genel olarak satışların önünü kestiğini görmekteyiz. Bu bağlamda, İspanya'nın Avro Bölgesi Kurtarma Mekanizması'na (ESM) başvurması gibi olası olumlulukların devamında Avro/Dolar paritesinin kademeli olarak 1,3040, 1,3085 ve 1,3125 seviyelerine yükselişler göstermesi olasılıklarının arttığını düşünmekteyiz."
    
    
    

Bu haberi 160 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir