İnşaatçıların ortaklığından enerji devi doğdu -Kazandıkları özelleştirme ve taahhüt…

  • Yazı boyutu
İnşaatçıların ortaklığından enerji devi doğdu
     -Kazandıkları özelleştirme ve taahhüt…

İnşaatçıların ortaklığından enerji devi doğdu -Kazandıkları özelleştirme ve taahhüt ihaleleriyle dikkati çeken Cengiz, Kolin ve Limak şirketlerinin oluşturduğu ortak girişim grubu, kısa sürede enerji sektöründe önemli bir güce ulaştı -Uludağ ile Çamlıbel'in ardından Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ ve son olarak BEDAŞ ihalesini kazanan ortak girişim grubu, Gediz ihalesini de alırsa Türkiye toplamındaki dağıtım payını yüzde 29,08'e yükseltecek

Özcan Yıldırım - Kazandıkları özelleştirme ve taahhüt ihaleleriyle dikkati çeken Cengiz, Kolin ve Limak şirketlerinin oluşturduğu ortak girişim grubu, kısa sürede enerji sektöründe önemli bir güce ulaştı. Uludağ ile Çamlıbel'in ardından Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ ve son olarak BEDAŞ ihalesini kazanan ortak girişim grubu, Gediz Elektrik Dağıtım AŞ ihalesini de alırsa Türkiye toplamındaki dağıtım payını yüzde 29,08'e yükseltecek.
     Gaziantep-Şanlıurfa ve Ankara-Pozantı otoyollarının yapım ihalesi sırasında Limak ve Kolin şirketleri arasındaki ortaklık, Karadeniz Sahil Yolu Projesi kapsamında yüklenilen Espiye-Çarşıbaşı Yolu inşaatı işinin yapımı sürecinde kurulan Limak-Kolin Adi Ortaklığı ile ileri bir düzeye taşındı.
     Yine her iki şirket doğalgaz dağıtım ihalelerine birlikte katılmış ve 2005 yılında İzmir Doğalgaz Dağıtım İhalesini oldukça rekabetçi bir fiyat vererek kazanmıştı.
     Limak-Kolin Adi Ortaklığı olarak birçok ihaleye giren iki şirket, Yüksek Hızlı Tren demiryolu alt yapı inşaatı işlerinin TCDD tarafından ihale edilmesi sürecinde bu defa Çinli bir ortağın da aralarında bulunduğu CMBE-Cengiz-Limak-Mapa-Kolin İş Ortaklığı ile yola devam etti. 5 ortaklı bu yapı Yerköy-Sivas Hızlı Tren demiryolu Altyapı İnşaatı işinin ihalesini kazanarak bu işin yapımına başladı.
     Yüksek Hızlı Tren hattı yapım ihalesinin kazanılmasının ardından ortak girişime Cengiz İnşaat'ı da katan Limak ve Kolin, yeni hedef olarak TEDAŞ'ın elinde bulunan elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesi ihalelerine katıldı.
    
     -Hedefte Gediz var-
    
     Ankara kökenli Cengiz, Kolin ve Limak şirketlerinin oluşturduğu ortak girişim grubu, 2010 yılında yapılan ihale sonunda Uludağ Elektrik Dağıtım AŞ ve Çamlıbel Elektrik Dağıtım AŞ'nin 25 yıllık işletim hakkını elde etti.
     Geçtiğmiz ay Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ'nin özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmesinde, 546 milyon dolarla en yüksek teklifi veren Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu, en son Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ (BEDAŞ) için 1 milyar 960 milyon dolar teklifle en yüksek teklifi veren olmuştu.
     Yeni hedef olarak İzmir ve Manisa'ya elektrik dağıtım hizmeti veren Gediz Elektrik Dağıtım AŞ'nin özelleştirilmesi ihalesini belirleyen ortaklar, Gediz Elektrik Dağıtım AŞ ihalesini de alırsa Türkiye toplamındaki dağıtım payını yüzde 29,08'e yükseltmiş olacak.
    
     -Yurt dışına da açıldılar-
    
     Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı İhalesi'ne de birlikte katılarak 19 yıl 7 ay işletme süresiyle en iyi teklifi veren Ortak Girişim Grubu, bazı ihalelere ise iki şirket olarak katıldı.
     Cengiz İnşaat'tan ayrı olarak, Gürcistan'da hidroelektirik santral yapmak üzere KLG Limited adında bir şirket kuran Kolin ve Limak, hali hazırda Gürcistan'da 106 MW Tekhuri santralini yapmak üzere gerekli sözleşmeleri imzalayarak süreci başlatmış bulunuyor.
     Şeker fabrikaları özelleştirilmelerine de birlikte giren Kolin ve Limak, 2011'de yapılan özelleştirme ihalesinde Portföy B olarak adlandırılan Elazığ, Malatya, Erzincan ve Elbistan şeker fabrikalarına da en yüksek teklifi vermişti.
     Kolin'den ayrı olarak Limak ve Cengiz İnşaat'ın Sakarya nehri üzerinde 100 MW gücündeki Kargı Enerji Üretim ve Ticaret AŞ'de yüzde 50 yüzde 50 ortaklığı bulunuyor.
     Uludağ, Çamlıbel, Akdeniz, Gediz ve Boğaziçi elektrik dağıtım şirketlerinin abone sayısı, Türkiye toplamındaki dağıtım payı ve elektrik tüketimi miktarı, şu şekilde:
     Abone sayısı Türkiye toplamındaki Elektrik tüketimi miktarı
     dağıtım payı(%) Kilowatt saat(kWh)
     -------------- ------------------- -----------------------
     Uludağ Elektrik Dağıtım AŞ : 2.635.000 5,08 8.885.000.000
     Çamlıbel Elektrik Dağıtım AŞ : 725.000 1,42 2.476.485.000
     Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ : 1.730.578 3,51 6.129.700.000
     Gediz Elektrik Dağıtım AŞ : 2.489.077 8,10 14.172.500.000
     Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ : 4.302.310 10,97 19.185.000.000
    
    

Bu haberi 163 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir