İnşaat plastiklerinde 7,5 milyar dolarlık üretim

  • Yazı boyutu
İnşaat plastiklerinde 7,5 milyar dolarlık üretim

İnşaat plastiklerinde 7,5 milyar dolarlık üretim

Türkiye'de inşaat sektörü içinde plastik kullanımı her geçen gün artıyor. İnşaat plastikleri üretiminin 2012 yılı sonunda 1,8 milyon ton büyüklüğe ve 7,5 milyar dolar değer seviyesine yükselmesi bekleniyor.
     Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) tarafından yayınlanan "Türk İnşaat Sektöründe Plastik Kullanımı 2012" raporuna göre, Türkiye'de yaklaşık 700 firma, plastik inşaat mamulleri üretiyor.
     Sağlam, bakım gerektirmeyen ve korozyona dayanıklı plastikler, yalıtım malzemelerinden pencere ve kapı profillerine, duvar kaplamalarından pis ve temiz su borularına kadar pek çok farklı alanda kullanılıyor.
     2011 yılı ile karşılaştırıldığında üretimin yüzde 23'lük artış ile 1,8 milyon ton ve 7,5 milyar dolara ulaşması bekleniyor.
     2011 yılında 564,6 bin ton ve 1,4 milyar dolar olarak gerçekleşen plastik inşaat mamulleri ihracatının ise 2012 yılı sonunda 630,6 bin ton ve 1,5 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor.
     Plastik inşaat mamulleri ihracatında ön plana çıkan ülkeler arasında Irak, Rusya, Azerbaycan ilk üç sırayı alırken bu ülkeleri İran, Gürcistan, Kazakistan, Libya, Türkmenistan, Romanya ve Bulgaristan takip ediyor
    
    
    

Bu haberi 161 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir