İnönü Üniversitesi'nde TEKMER kurulacak

  • Yazı boyutu
İnönü Üniversitesi'nde TEKMER kurulacak

İnönü Üniversitesi'nde TEKMER kurulacak

Malatya'da, İnönü Üniversitesi bünyesinde Teknoloji Geliştirme Merkezi (TEKMER) kurulmasını öngören protokol imzalandı.
     Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Malatya Merkez Müdürü Murat Seki, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası'nda (MTSO) düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, TEKMER'in, KOSGEB, MTSO, İnönü Üniversitesi ve Teknopark A.Ş. yönetiminin işbirliğinde kurulacağını söyledi.
     Bu protokolle bölgedeki Ar-Ge, inovasyon ve endüstriyel uygulama projelerinin TEKMER'de destekleneceğini kaydeden Seki, "Bu merkezimizde 6 işlik yer alacak. Bu işliklerde girişimcilere iş yeri, mekan sağladığımız gibi, KOSGEB olarak Ar-Ge, inovasyon ve endüstriyel uygulama destek programındaki tüm destekleri de projesi kabul edilen girişimcilerimize, KOBİ'lerimize tahsis edeceğiz" dedi.
     Böylelikle Malatya'da Ar-Ge kültürünün yaygınlaştırılması, nitelikli Ar-Ge projelerinin çıkması, katma değerli ürün ve hizmetlerin üretilmesi noktasında ciddi mesafe alınacağına işaret eden Seki, daha önce yine MTSO ve İnönü Üniversitesi ile yapmış oldukları Duvarsız Teknoloji İnkübatörü Protokülü'ne değindi.
     Tüm Ar-Ge projelerini o protokol dahilinde desteklediklerini belirten Seki, "Artık bu protokolü nihayetlendirdik ve İnönü Üniversitesi bünyesinde araştırma geliştirme destekleri verilmesi için TEKMER'İ, bugünkü protokolün imzalanmasıyla hayata geçirmiş bulunuyoruz" diye konuştu.
     MTSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç da Türkiye'nin 2023 hedefine değinerek, bu hedef doğrultusunda ihracatın artırılması, ithalatın azaltılması noktasında stratejik bir program gerektiğini hatırlattı.
     Cari açığın azaltılması noktasında özellikle katma değeri yüksek olan, inovasyona yönelik ürünlerin üretimine önem verilmesi gerektiğini belirten Erkoç, yeni teşvik sisteminde bu ürünlere yüksek destek de verileceğini söyledi.
     Bu noktada sanayi üniversite işbirliğine önem verilmesi gerektiğine işaret eden Erkoç, bu açıdan TEKMER'in kurulmasının ve imzaladıkları protokolün önemini vurguladı.
     Erkoç, konuşmasının ardından protokolü imzaladı.
    
    
    

Bu haberi 297 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir