İngiltere Ticaret ve Yatırım Bakanı Lord Stephen Green: -"Bu yılın ilk yarısı itibariyle…

  • Yazı boyutu
İngiltere Ticaret ve Yatırım Bakanı Lord Stephen Green:
  -"Bu yılın ilk yarısı itibariyle…

İngiltere Ticaret ve Yatırım Bakanı Lord Stephen Green: -"Bu yılın ilk yarısı itibariyle İngiltere, Türkiye'deki en büyük yatırımcı ülke oldu" -"Bu benim İstanbul'a 18 ay içerisinde yaptığım üçüncü ziyaret. Bu, İngiliz hükümetinin Türkiye ile yatırım ve ticaret ortamına verdiğiniz önemi gösteriyor" -"Hindistan ve Brezilya ile birlikte, Türkiye ile ekonomik ilişkilerimizi artırmak en büyük önceliğimiz"

İngiltere Ticaret ve Yatırım Bakanı Lord Stephen Greeen, "Türkiye ile ekonomik ilişkilerimizi artırmak en büyük önceliğimiz" dedi.
     Türkiye ziyareti kapsamında İngiltere'ye yatırım yapmış olan beş Türk şirketinin üst düzey yöneticileriyle İstanbul'daki İngiltere Başkonsolosluğu'nda görüşen Green, "Bu yılın ilk yarısı itibariyle İngiltere, Türkiye'deki en büyük yatırımcı ülke oldu. Biz birçok İngiliz şirketin Türkiye ekonomisine katkıda bulunabileceğini düşünüyoruz. Bu benim İstanbul'a 18 ay içerisinde yaptığım üçüncü ziyaret. Bu, İngiliz hükümetinin Türkiye ile yatırım ve ticaret ortamına verdiğiniz önemi gösteriyor. Hindistan ve Brezilya ile birlikte, Türkiye ile ekonomik ilişkilerimizi artırmak en büyük önceliğimiz" ifadelerini kullandı.
     İngiltere'nin Türkiye ile ekonomik ve ticari ilişkilerine büyük önem atfettiğini vurgulayan Green, İngiltere'de pazar payını hızla arttıran Beko'nun araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde ve tedarik zincirinde İngiltere'yi değerlendirebileceğini söyledi.
     Toplantıya katılan Arçelik Avrupa Amerika Asya Pasifik Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Bulgurlu, "İngiltere'de pazar payımız giderek büyüyor. İngiltere pazarında şirketimiz oldukça iyi bir durumda. Bazı ithal edilen parçalar kullanıyoruz, Çin ve Güneydoğu Asya ülkelerinden ithalat yapıyoruz" dedi.
     Green, "Tedarik zincirinizdeki fırsatları görüşmek isteriz. Ar-Ge konusunda da işbirliği yapılabilir" ifadelerini kullandı.
     Yakın zamanda İngiltere'nin Cardiff kentinde 7 milyon pound değerinde bir imalat tesisi açma kararı alan HDM Çelik Boru'nun Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kandemir ise, "Bizim hikayemiz biraz farklı. İngiltere endüstriyel bir ülkeydi ve özellikle bizim sektörümüzde ithal eden bir ülke haline geldi. Bizim sektörümüzdeki birçok oyuncu doğuya kayarken, Ortadoğu'ya yatırım yaparken, bir farklı bir yöne ilerlemeyi tercih ettik. Önce İngiliz pazarına hizmet eder, daha sonra da Amerikan pazarına açılabiliriz diye düşünüyorum. Biz ocak ayı içerisinde faaliyete başlamış olacağız. Henüz büyük yatırım yapmadık. İlerleyen yıllarda, işlerimizi büyütme planımız var" dedi.
    
     -"İngiltere'de büyümek istiyoruz"-
    
     Airties Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Çelebi, İngiltere'nin iş yapmak ve yatırım yapmak için uygun imkanları sunduğunu belirterek, "ABD'deki Silikon Vadisi çok uzak, biz bu yüzden İngiltere'yi seçtik" dedi.
     2011'de Londra'nın kalbi Piccadilly'de ilk yurt ışı mağazasını "Kahve Dünyası" adıyla açan Kahve Dünyası Mali İşler Müdürü Kaan Akay ise İngiltere'de büyümek istediklerini belirterek, "İngiltere'de Türkçe logoumuzu görüp duygulandığını söyleyen Türkler var. Başbakanımız da iki ay önce mağazamızı ziyaret etti. Coffee World yerine Kahve Dünyası diyebilmek çok büyük bir keyif. Londra'da 2013 yılında bir mağaza daha açmak istiyoruz. Tabii lokasyon bizim için önemli. İlerleyen dönemde İngiltere'de fazla mağaza açmak istiyoruz" dedi.
     İngiltere'nin dışında da büyüme planları olduğunu belirten Akay, "Büyüme planlarımızda New York, Boston, Berlin, Viyana ve Moskova'nın adı geçiyor. Rotterdam ve Bükreş'ten de yoğun talep var. Şu an için bütün yatırımlarımızı kendimiz yapıyoruz. Avrupa'da ve ABD'de yeni mağaza yatırımlarımızı kendimiz yapmayı düşünüyoruz. Fakat Ortadoğu gibi farklı bir alan olursa, orada franchise düşünebiliriz" dedi.
     Florence Nightingale Hastaneleri Grubu Genel İdari Koordinatörü Sinan Aran da yakın zamanda grubun Avrupa Merkezi olarak İngiltere'yi seçerek, Londra'da ilk sağlık kliniğini ve ofisini faaliyete geçirdiğini söyledi.
    
    
    

Bu haberi 127 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir