"İngiltere Tanıtım ve İşbirliği Toplantısı" -İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosu Turner:…

  • Yazı boyutu
"İngiltere Tanıtım ve İşbirliği Toplantısı"
  -İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosu Turner:…

"İngiltere Tanıtım ve İşbirliği Toplantısı" -İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosu Turner: -"Türkiye, demokratik olan ve ekonomik olarak büyüyebilen bir Müslüman ülke olduğunu gösterdi. Türkiye ile çalışma isteğimizin başında bu özelliği geliyor" -GTO Yönetim Kurulu Başkanı Aslan: -"Türkiye'nin tam üye olduğu bir AB, hem ekonomik hem siyasi hem de sosyal anlamda çok daha güçlü hale gelecektir"

İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosu ve Türkiye, Orta Asya ve Güney Kafkaslar Ticaret ve Yatırım Bölümü Başkanı Leigh Turner, "Türkiye, demokratik olan ve ekonomik olarak büyüyebilen bir Müslüman ülke olduğunu gösterdi. Türkiye ile çalışma isteğimizin başında bu özelliği geliyor" dedi.
     Turner, Gaziantep Ticaret Odası'nca (GTO) yürütülen "Avrupa İşletmeler Ağı Projesi" kapsamında düzenlenen "İngiltere Tanıtım ve İşbirliği Toplantısı"nda, 6 aydır bulunduğu Türkiye'de, iki ülke arasındaki ticareti artırmak için çaba gösterdiğini belirtti.
     İngiltere'nin Türkiye'ye özel bir ilgi duyduğunu ve iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi yönünde çalışma yürüttüklerini ifade eden Turner, "Türkiye'ye olan ilgimizin iki önemli nedeni var. İlki Türkiye'nin 75 milyonluk nüfusuyla iyi bir pazar oluşu ve ekonomisi. İkincisi ise jeopolitik konumu" diye konuştu.
     Türkiye'nin bölgesinde "büyük, zengin, demokratik bir Müslüman ülke" olmasını önemsediklerini dile getiren Turner, şöyle devam etti:
     "Türkiye, Avrupa'nın en doğusunda ortamı stabil tutmakta önemli rol oynuyor. Ayrıca Müslüman ve demokratik olmanın çelişkili bir durum olmadığını gösteren önemli bir örnek durumunda. Türkiye, demokratik olan ve ekonomik olarak büyüyebilen bir Müslüman ülke olduğunu gösterdi. Türkiye ile çalışma isteğimizin başında bu özelliği geliyor."
     Gaziantep'in de sınıra yakınlığı ile önemli konumda olduğunu vurgulayan Turner, "Biz, şirketlerimize nereye gitmeleri ve yatırım yapmaları gerektiğini tabi ki söylemiyoruz. Bu konuda kararlarını kendileri veriyorlar. Biz gerekli açıklamaları yapıyoruz, cesaretlendiriyoruz ama paralarını nereye yatıracaklarına kendileri karar veriyorlar" dedi.
    
     -"Ticaret hacmini artırmak için birlikte çalışmalıyız"-
    
     GTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan da İngiltere ile Türkiye arasında 15 milyar dolarlık ticaret hacmi olduğunu söyledi.
     Bu ticari tablonun Türkiye için önemli olduğunu vurgulayan Aslan, İngiltere'nin Türkiye ile ticaretini geliştirme isteğinin ise daha önemli olduğunu ifade etti.
     İngilizlerin, Türkiye'nin bölgedeki ticari potansiyeli ile gelecekte önünün açık olduğunun farkına vardığını belirten Aslan, şöyle konuştu:
     "Türkiye, 75 milyonluk nüfusu ve yaklaşık 3-4 bin yıllık devlet deneyimi olan bir ülke. Ayrıca jeopolitik durumu, Müslüman ve tümüyle demokrasi ile idare edilen bir ülkeyiz. Yine bölgedeki diğer ülkelere rol model olma potansiyeline sahibiz.
     Ayrıca Avrupa'da yaşanan ekonomik kriz ve Türkiye'nin gelişmekte olan ülkelerle olan yakın ilişkilerini yan yana koyduğunuzda İngiltere'nin Türklerle iş yapmak istemesinin nedeni daha iyi anlaşılacaktır. İngiltere'nin Türkiye ile ticari ilişkileri geliştirmek istemesi iki ülke için de önemli. Bu nedenle ticaret hacmini daha ileriye taşımak için birlikte çalışmalar yürütmeliyiz."
    
     -"Türkiye'nin tam üye olduğu AB, çok daha güçlü hale gelecektir"-
    
     Aslan, Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği konusunda İngiltere'nin verdiği desteğe de teşekkür etti.
     Türkiye'nin tam üye olduğu bir AB'nin, hem ekonomik hem siyasi hem de sosyal anlamda çok daha güçlü hale geleceğini ifade eden Aslan, "İngiltere'nin bunu görmesi ve Türkiye'yi AB üyeliği konusunda desteklemesi İngilizlerin geleceği görme yetileriyle doğrudan bağlantılı diye düşünüyorum. Onun için de doğru bir yaklaşım içerisindeler" diye konuştu.
     Gaziantep'in, hem sanayide hem ticarette tüm Ortadoğu'nun bir numaralı şehri olma pozisyonunu koruduğunu ve giderek geliştirdiğini anlatan Aslan, "Yeni gelişen pazarlara yönelik Gaziantep'in sergilediği açılım Türkiye'nin de önünü açıyor. Bu bağlamda Gaziantep ile ilişkileri arttırmak da İngilizler için son derece isabetli bir tercih olacaktır" dedi.
     İngiliz Ticaret Odası Başkanı Jonathan Beard'ın konuşmasının ardından, İngiltere'deki yatırım ve işbirliği olanakları hakkında bilgiler verildi.
    
    
    

Bu haberi 419 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir