İngiltere'nin AB üyeliğini referanduma götürme ihtimali

  • Yazı boyutu
İngiltere'nin AB üyeliğini referanduma götürme ihtimali

İngiltere, egemenliğinin ve finans merkezinin etkilenmesinden endişeli

İngiltere, Avro krizinin çözümü için Brüksel'e verilen yetkilerin artması durumunda, AB üyeliğini referanduma götürebileceğinin sinyallerini veriyor.
     Maliye Bakanı George Osborne, Avro para biriminin kurtarılması için oluşturulacak planın, İngiliz Parlamentosundan Brüksel'e daha fazla yetki devri anlamına geleceğini, bunun da referanduma gidilmesine yol açacağını söyledi.
     Osborne, "İngiliz halkı, yetki devri olup olmayacağı konusunda endişe duyacaktır. Avrupa ile ilişkilerin yeniden şekillenmesi, Birleşik Krallık'tan Brüksel'e daha fazla yetki devri demektir" dedi.
     Ancak, koalisyon hükümetinin küçük ortağı Liberal Demokratlar ve bazı Muhafazakar Parti milletvekilleri Osborne'un önerisine karşı çıkıyor.
     İngiliz basını bugün, İngiltere Başbakanı David Cameron'ın konuya ilişkin, ülkesinin ekonomik ve siyasi birliğe doğru giden bir Avrupa devleti ihtimalinden koruyacağına dair sözlerine geniş yer verdi.
     Cameron'ın, AB'nin ortak bir bayrak altında ulusal bir birliğe dönüşmesi fikrini "saçmalık" olarak nitelediği aktarıldı.
     İngiltere, Avro krizinin çözülmesi için daha fazla entegrasyon ve ortak bir bankacılık sisteminin gerektiğini kabul ediyor ancak böyle bir durumda ülkenin finans merkezi olan City için güvence istiyor.
     1973 yılından bu yana AB üyesi olan Birleşik Krallık, Avro bölgesinde ise bulunmuyor. İngiltere, kendi para birimi olan sterlini kullanıyor.
    
    
    


Bu haberi 239 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir