İngiltere İçişleri Bakanlığı Ticaret Eski Direktörü Dodd: -"İngiltere'nin deneyiminin Türkiye için…

  • Yazı boyutu
İngiltere İçişleri Bakanlığı Ticaret Eski Direktörü Dodd:
  -"İngiltere'nin deneyiminin Türkiye için…

İngiltere İçişleri Bakanlığı Ticaret Eski Direktörü Dodd: -"İngiltere'nin deneyiminin Türkiye için de geçerli olduğunu düşünüyorum. Kamu özel sektör işbirliği modeli, Türkiye'nin de dikkatle bakması gereken ve çok büyük faydaları olduğuna inandığım bir finansman yöntemi" -Uluslararası Kamu Özel Sektör İşbirliği (PPP) Platformu Türkiye Kurucu Başkanı Ayhan Sarısu: -"Eğer gerekli yasal çerçeve oluşursa, bu yatırımların önü çok açılır. Türkiye 10 yılda 100 Türkiye daha katar kendisine"

İngiltere İçişleri Bakanlığı Ticaret Eski Direktörü John Dodd, İngiltere'de devlet kuruluşlarının kamu hizmetlerini giderek özel sektöre gördürme yolunu seçtiğini belirterek, "İngiltere'nin deneyiminin Türkiye için de geçerli olduğunu düşünüyorum. Kamu özel sektör işbirliği modeli, Türkiye'nin de dikkatle bakması gereken ve çok büyük faydaları olduğuna inandığım bir finansman yöntemi" dedi.
     Güvenlik Servisleri Organizasyon Birliği Derneği (GÜSOD) ve Türkiye Finans Yöneticileri Vakfı'nın ev sahipliğinde düzenlenen "Kamu ve Özel Sektör İşbirliği (PPP- Public Private Partnership) Modeli ile Yatırım" panelinde konuşan Dodd, "Avrupa Birliği'nde son 20 yılda bin 400'e yakın Kamu ve Özel Sektör İşbirliği (PPP) kapsamında 260 milyar avroluk kontrat imzalandı. İngiltere'nin deneyiminin Türkiye için de geçerli olduğunu düşünüyorum. Kamu özel sektör işbirliği modeli, Türkiye'nin de dikkatle bakması gereken ve çok büyük faydaları olduğuna inandığım bir finansman yöntemi. Bunun getireceği sosyal, ekonomik faydaları iyi düşünmek lazım" dedi.
     Görev döneminde,İngiltere Merkez Bankası ile yapılan tüm özelleştirme projelerinin başında bulunan ve İngiltere'de kamu ve özel sektör işbirliği modelini uygulayan Dott, "Kamu özel sektör işbirliği modeli ve özel sektör finansman girişimi ile hükümet projeleri için özel sektörün sermayesi kullanılabiliyor. Bu şekilde daha önceden kamunun verdiği hizmetleri özel sektörün deneyimi ile maliyetleri düşürerek gerçekleştirmemiz mümkün oluyor" şeklinde konuştu.
     Dış kaynak kullanımının kamu ve özel sektör kurumlarına büyük kar sağladığını belirten Dodd, "Bankalarda kullanılıyor bu sistem. Bankalar nakit para transferi gibi alanlarda kamu özel sektör işbirliği ve özel sektör finansman girişimini kullanıyorlar. İngiltere'deki yerel yönetimler kamu sektörü yararına, hizmetlerinin özel sektör ile güçlenecek işbirliği çerçevesinde hizmetlerini özel sektöre açarak yüzde 20'lik tasarruf etmeyi planlıyor" bilgisini verdi.
     İngiltere'nin kamu hizmetlerinin özel sektöre gördürülmesi alanında büyük deneyimleri olduğunu vurgulayan Dodd, "Şu an İngiltere Adalet Bakanlığı'nın gündeminde 5-6 tane bu projelerden var. Bu projeler aslında özel sektörün idare ettiği, finans ettiği ve sonrada işlettiği hapishaneleri kapsıyor. Şu an hapishaneler için maliyetin etkin düşürülmesini amaçlayan ve hapishanelerin modernizasyonu için de etkili olan bir model oldu. İngiltere'de bu hizmetlerin yerine getirilmesi için Avrupa'daki ihale şartlarına uygun açık ihaleler düzenlendi. İngiltere'de Adalet Bakanlığı'nın görüşü kamuya ait hapishanelerin özelleştirilmesine devam edilmesi yönünde" dedi.
     Dodd aynı zamanda, İngiltere'de Merkez Bankası ve diğer bankaların nakit para taşımacılığı alanında da özel şirketlerle çalışma yolunu tercih ettiğini belirterek, "Londra civarında para taşımacılığı konusunda çalışan şirketler var ve bunlar ekonomiye büyük bir katkı sağlıyorlar" dedi.
    
     -Türkiye'de kamu hizmetlerinin özel sektöre transferi...
    
     Toplantıda konuşan Uluslararası Kamu Özel Sektör İşbirliği (PPP) Platformu Türkiye Kurucu Başkanı Ayhan Sarısu, kamu özel sektör işbirliği ile finansmanın yeni model olduğunu ve uluslararası kullanımının giderek arttığını belirterek, şunları kaydetti:
     "Kamu özel sektör işbirliği ile finansmanın standart ve önceden tanımlanmış, katı kurallara bağlı bir modeller silsilesi yok. Başka ülkelerde çok kullanılıyor. Ceza evlerinden tutun da, bir büyükelçiliğin idare edilmesine kadar... Bundan sonra kamu hizmetlerinin özel sektöre gördürülmesi konusu var. Geriatrik (yaşlıların bakımına yönelik) yatırımlar da dahil, sağlıkta, ulaştırmada, PPP kullanılabilecek, her alanı düzenleyebilecek kadar bir finansman modeli. Fakat bir çerçeve ihtiyacı var. Bu konu üzerinde 51 ayrı mevzuatımız var. Bu yüzden yabancı yatırımcıda zorlanıyor. Önümüzdeki dönemde bunu konuşuyor olacağız."
     Konuya ilişkin AA muhabirinin sorularını da yanıtlayan Sarısu, kamu özel sektör işbirliğinin kamu hizmetlerinin özelleştirilmesi anlamına gelmediğini belirterek, "Dünya bu yöne gidiyor. Bugüne kadar Türkiye'nin yaptığı, varlıkların, kamu şirketlerinin el değiştirmesiydi, ama şimdi bundan sonrasında kamu hizmetlerinin özel sektör ile birlikte nasıl yapılacağı, kamu hizmetlerinin özel sektöre nasıl gördürüleceği konusu var. Kamu ben bu sektörde yokum, benim yerime özel sektör kuruluşları gelsin yapsın diyor. Belli kuralları var ve o kuralları yasayla çizerek bir standartlaşma getirebiliyorsunuz. Şeffaf, açık herkesin ulaşabileceği bir şekille bu işi çözebiliyorsunuz" dedi.
     Kamu hizmetlerinin özel sektöre gördürülmesi konusunda İngiltere'yi örnek göstere Sarısu, "İngiltere bu konularda son derece önemli. Özelleştirme konusunda son derece iyi. Özal döneminde uygulanan yap işlet devret de bir dönem Türk modeli olarak geçmişti. Aslında alternatif bir finansman yöntemidir. O günden bugüne Türkiye çok ilerledi. Dünya çok farklı (finansman) modelleri konuşuyor. Türkiye'nin de bunu adapte etmesi gerekiyor kendisine. Eğer gerekli yasal çerçeve oluşursa, yasal bir merci bu konudan sorumlu kılınırsa inanın bu yatırımların önü çok açılır. Türkiye 10 yılda 100 Türkiye daha katar kendisine" dedi.
     Kamunun vermekte olduğu hizmetlerin kamu özel sektör işbirliği ile özel sektöre gördürülmesi konusunun ciddi bir finansman imkanı yaratacağını vurgulayan Sarısu, "İngiltere'de (bu görev için) Hazine Müsteşarlığı görevlendirilmiş, bazı ülkelerde Maliye Bakanlığı içerisinde bir birim kuruyorlar. Bazı ülkelerde Ekonomi Bakanlığı içerisinde bir birim oluşturuyorlar" dedi
    
    
    

Bu haberi 146 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir