ING Bank: Büyüme riskleri sürüyor

  • Yazı boyutu
ING Bank: Büyüme riskleri sürüyor

Ümit Çevik - ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren, ekonomik verilerin dünya ekonomisine dair büyüme risklerinin halen sürdüğüne işaret ettiğini söyledi.

     Dağdeviren, dünya ve Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri ve ekonomide yılın ikinci yarısına ilişkin beklentileri AA muhabirine değerlendirdi.
     Avrupa'da geçen ay alınan kararlar ve seçim sonuçları ile birlikte özellikle İspanya'ya ve Yunanistan'a dair panik havasının ortadan kalkması sonrasında, gelişmiş ekonomilerde merkez bankalarından büyümeyi destekleyici yeni önlemlerin alınmaya başlandığını belirten Dağdeviren, Çin'de faiz indirimlerinin devam ettiğini ve büyük olasılıkla yakın dönemde bir indirim daha görülebileceğini söyledi.
     Yılın kalan döneminde bu eğilimin başka ülkelere de yayılarak devam edebileceğini ifade eden Dağdeviren, "Her ne kadar önümüzdeki dönemde maliye politikaları ve Avrupa Birliği (AB) içindeki politik kararlar öne çıkacak olsa da, merkez bankaları yine de yakından takip edilmeye devam edilecek. Çünkü ekonomik veriler dünya ekonomisine dair büyüme risklerinin halen sürdüğüne işaret ediyor" dedi.
     Henüz hızlı ve ciddi bir politika tepkisi tetikleyecek kadar olmasa da, ABD'de verilerinde kötüleşmenin gözlendiğine dikkat çeken Dağdeviren, "Bu çerçevede FED'in eylül toplantısında büyümeyi destekleyici yeni bir parasal gevşemeye gitme olasılığı var. Bunun etkili olup olmayacağı ise ayrı bir soru ve yanıtlamak henüz kolay değil ama Türkiye dahil diğer ülkeleri daha fazla ilgilendiren konu, bu parasal genişlemenin emtia ve kurlarda değerlenme baskısı yaratıp yaratmayacağı" değerlendirmesinde bulundu.
     FED'in zayıf dolara ihtiyaç duyup duymayacağının ise hangi koşullarda hangi gerekçelerle parasal genişlemeye gideceği ile yakından ilgili olduğunu vurgulayan Dağdeviren, AB tarafında Avrupa Merkez Bankası'nın faiz indiriminin ardından avroda görülen düşüş eğiliminin bölgede büyümeye çok ihtiyaç duyulan desteği verebileceğini söyledi.
     ING olarak daha önceki öngörülerine göre biraz daha kademeli olsa da avro-dolar paritesinin 2012 sonunda 1,15'e gerileyeceği tahminlerini koruduklarını belirten Dağdeviren, "Avro Bölgesi, ABD'ye göre çok daha ihracata dayalı bir ekonomiye sahip ve ABD ekonomisinde pozitif büyümenin devam ettiği düşünülecek olursa, avro-dolar paritesindeki düşüşün küresel istikrar açısından daha tercih edilir olduğu da söylenebilir. Nitekim piyasalarda risk iştahının avro ile doğrudan ilişkisinin kırılması da bu anlamda ikinci yarıya dair olumlu bir sinyal olarak algılanabilir" dedi.
    
     -Türkiye ekonomisi-
    
     Türkiye'de 2011'in ikinci yarısından bu yana ekonomide sağlıklı ve kontrollü bir yavaşlamanın devam etmesiyle birlikte dış kırılganlıkların da belirgin olarak azaldığını gördüklerini belirten Dağdeviren şunları kaydetti:
     "Böylelikle, finansal istikrarla ilgili kaygılar özellikle son olumlu enflasyon göstergelerinin de desteğiyle azaldı. Biz de yılın ilk yarısında gıda fiyatlarındaki gelişimin beklentilerimizden çok daha iyi olması ve enerji, emtia fiyatlarındaki düşüşlerin maliyet baskısını azaltması sonrasında, yılın ikinci yarısında 2011'deki gibi bir gıda şoku yaşama olasılığının düşük olduğunu da dikkate alarak enflasyon öngörümüzü bu ay yüzde 6,2'ye düşürdük."
     Büyüme ekseninde ise bu yıl Türkiye'de yüzde 3 ile yüzde 4 arasında büyüme olasılığının hala güçlü göründüğünü ifade eden Dağdeviren, son sanayi üretimi verileriyle birlikte yavaşlamada bir dip noktasına gelinmiş olabileceğini söyledi.
     2011 yılı ortasından bu yana GSYH büyümesine negatif etki yapan stoklardaki erimenin, önümüzdeki dönemde talebin üretimle karşılanacağını düşündürüyor diyen Dağdeviren şunları kaydetti:
     "Dolayısıyla her ne kadar ikinci yarıda dış gelişmelerin özellikle özel yatırımları sınırlandırma ihtimali olsa da, ek olarak aşağı yönde riskler hala devam etse de ikinci yarının kısmen daha iyi olması mümkün. TL'deki kısmi değerlenme potansiyeli ile birlikte de Merkez Bankası'nın bu ortamda Temmuz ayından itibaren faiz bandını kademeli olarak aşağıya çekebileceğini düşünüyoruz. Tabii yurt dışındaki gelişmelere duyarlılık devam ediyor."
    
    


Bu haberi 184 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir