ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren;

  • Yazı boyutu
ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren;

"Sanayi üretiminde 2011'in ikinci yarısından bu yana devam eden ivme kaybı sona erdiği, ancak yeniden toparlanmanın henüz net bir trend olarak henüz ortaya çıkmadığı söylenebilir"

ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren, sanayi üretiminde 2011'in ikinci yarısından bu yana devam eden ivme kaybının sona erdiğini, ancak yeniden toparlanmanın henüz net bir trend olarak henüz ortaya çıkmadığını belirtti.
     TÜİK tarafından açıklanan sanayi üretim endeksi verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Dağdeviren, haziran ayında sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,6 olan piyasa beklentisine yakın yüzde 2,7'lik bir büyüme kaydettiğini, ancak mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış endeksin haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 2 ile dikkate değer ölçüde gerilediğini vurgulayarak, "2011'in son çeyreğinden bu yana zayıflayan sanayi üretiminde 12 aylık ortalama yıllık büyümedeki bu eğilim son birkaç ayda yavaşlama işaretleri verse de, haziranda da devam etti" dedi.
     Dağdeviren, son dönemde daha dalgalı bir seyir izleyen sanayi üretim verilerinin haziranda mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış rakamlara göre dikkate değer ölçüde daralsa da, sektör bazında kimyasal ürünler imalatı ve tekstil ürünleri imalatında, daha genelde ise ara malı ürünlerinin imalatında yavaş da olsa toparlanma işaretleri vermeye devam ettiğini belirterek "Sonuç olarak, sanayi üretiminde 2011'in ikinci yarısından bu yana devam eden ivme kaybının sona erdiği, ancak yeniden toparlanmanın henüz net bir trend olarak henüz ortaya çıkmadığı, dolayısıyla Merkez Bankası'nın 2012 ikinci çeyrek için öngördüğü ılımlı toparlanma beklentisini destekleyici bir seyrin gözlendiği söylenebilir" değerlendirmesinde bulundu.
    
    
    


Bu haberi 167 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir