ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren: -"İthalattaki gerileme ve ihracattaki olumlu…

  • Yazı boyutu
ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren:
  -"İthalattaki gerileme ve ihracattaki olumlu…

ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren: -"İthalattaki gerileme ve ihracattaki olumlu performansın katkısı ile Haziran'da dış ticaret açığı piyasa tahmininin altında kaldı"

ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren, ithalattaki gerileme ve ihracattaki olumlu performansın katkısı ile Haziran'da dış ticaret açığının piyasa tahmininin altında kaldığını söyledi.
     TÜİK tarafından açıklanan dış ticaret istatistiklerine ilişkin değerlendirmede bulunan Dağdeviren, ihracatın altın satışına bağlı olumlu hareketini devam ettirmesine ve 2012 yılının ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,9'luk ciddi bir artış kaydetmesine ek olarak, ithalatın 2012 yılı ilk yarıda yüzde 5,4 küçülmesi sonucu 7,2 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiğini söyledi. Dağdeviren, Haziran ayında dış ticaret açığının, 7,5 milyar dolar olan tahminlerine yakın, 8 milyar dolar olan piyasa tahmininin ise oldukça altında gerçekleştine dikkati çekti.
     Kasım 2011'den itibaren toparlanma sürecindeki yıllık dış ticaret açığının Haziran'da 94,6 milyara gerilediğini kaydeden Dağdeviren, "Net enerji ithalatı hariç yıllık dış ticaret açığındaki daralma eğiliminin de devam ederek 43,1 milyar dolara gerilediğini, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış veriler, ihracatın aylık olarak yüzde 2,9 arttığını, ithalatın ise yüzde 0,1 oranında düştüğünü ortaya koydu" dedi.
     Haziran'da geniş ekonomik gruplar sınıflamasına göre ithalatta artış yönünde katkı yapan tek grubun ara malları olduğunu belirten Dağdeviren, şunları kaydetti:
     "Sermaye malları ve yatırım malları ithalatında sırasıyla 2012 yılı ilk yarısında yüzde 30,7 ve yüzde 20,0 azalma görüldü. Fasıllara göre ithalatta ilk yarı değişime katkılara bakıldığında ise mineral yakıt-yağlar, kıymetli taşlar-metaller ve suni filamentler dışındaki temel fasılların hepsinin ithalattaki değişime katkıları negatif oldu. Yıllık ithalattaki gerilemeye en önemli negatif katkı ise kazan, makinalar ve mekanik cihazlar ile motorlu kara taşıtları fasıllarından geldi. İthalatın Haziran'daki seyri ekonomik aktivitede 2011'in ikinci yarısından bu yana gözlenen yavaşlamanın etkisinin sürdüğünü gösterdi."
     Ülke gruplarına göre yüzde 37,1 olan AB ülkelerine yapılan ihracatın payının, Haziran 2011'deki yüzde 48,2'ye göre azaldığını ifade eden Dağdeviren, aynı dönemde, Kuzey Afrika ve Yakın-Ortadoğu ülkelerine yapılan toplam ihracatın payının yüzde 25,4 seviyesinden yüzde 37,1'e yükseldiğini ve Avro Bölgesi'nde yavaşlayan talebin, ihracat pazarlarını çeşitlendirilmesi ile kısmen dengelenmeye devam edildiğini belirtti.
     Haziran verilerinin ithalatta 2011 yılı sonundan beri görülen zayıflama eğilimi ile birlikte ekonomide henüz bir ivmelenmenin olmadığını gösterdiğini ifade eden Dağdeviren, "Enerji hariç dış ticaret açığında daha belirgin olan iyileşmenin petrol fiyatlarındaki gelişmelere de bağlı olarak toplam açıktaki toparlanmayı yılın kalan döneminde de destekleyeceğini düşünüyoruz. İhracatta kıymetli maden hariç geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre büyümenin yılın ilk yarısında yüzde 5,7'de kalması ise (2011 yılında bu oran yüzde 19 idi) dış gelişmelere duyarlılığın devam ettiğini gösteriyor" dedi.
    
    
    

Bu haberi 138 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir