ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren: -"Büyük resimde belirsizlikler sürüyor, kritik bir…

  • Yazı boyutu
ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren: 
  -"Büyük resimde belirsizlikler sürüyor,
  kritik bir…

ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren: -"Büyük resimde belirsizlikler sürüyor, kritik bir dönemdeyiz" -"Seçimlerinin ardından Yunanistan'ın bölge içinde kalıp kalmayacağı kadar, büyük resmin temel sorunu olan büyüme konusunda ne gibi önlemlerin alınacağı çok önemli olacak"

ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren, Avro Bölgesi'nde riskler artarak devam ederken büyüme kaygılarının yeniden güçlendiğini belirterek, "Büyük resimde belirsizlikler sürüyor, kritik bir dönemdeyiz" dedi.
     Dağdeviren, dünya ve Türkiye ekonomisine ilişkin beklentileri yorumladı. Dünya ekonomisinde 2011 son çeyreğinden itibaren Avro Bölgesi'nde artan belirsizliklerin yoğunlaşan kriz ortamında öne çıkmaya başladığına dikkati çeken Dağdeviren, "O zaman daha çok beklenti düzeyinde olan bu kaygının bugün itibarıyla verilerle de teyit edilmeye başlanması tabii ki önümüzdeki dönemde atılacak adımların önemini ciddi ölçüde arttırıyor" değerlendirmesini yaptı.
     Dağdeviren, bu bağlamda, hafta sonu Yunanistan'da yapılacak seçimlerin, 18-19 Haziran'daki G20 Zirvesi, 28-29 Haziran'daki AB Zirvesi, 1 Temmuz'da Avro Bölgesi'nin kalıcı kurtarma fonu olarak tanımlanan Avrupa İstikrar Mekanizması'nın (ESM) devreye girmesi, Avrupa Merkez Bankası'ndan temmuzda gelebilecek bir faiz indirimi ve likidite desteğinin, önümüzdeki dönemde küresel ekonomiye dair büyük resimde önemli gelişmeleri ortaya çıkarabileceğini kaydetti.
    
     -Çin ve diğer Asya ekonomilerinde yaşanan yavaşlama eğilimi-
    
     Son dönemde Çin ve diğer Asya ekonomilerinde yaşanan yavaşlama eğiliminin, Avro Bölgesi'ndeki sorunların yakın dönemde aşılmasının önemini biraz daha arttırdığını belirten Dağdeviren, "Çin ve diğer bazı Asya ülkelerinin son faiz indirimlerinden de gördüğümüz üzere Asya ekonomilerinde ekonomi yönetiminin dengeleyici politika izleme esnekliği var. Ancak belirsizliklerin sürmesi bu esnekliğin etkisini zaman içinde azaltabilir. Nitekim ABD'de de 2013 yılında otomatik olarak devreye girecek mali sıkılaştırmalar büyüme üzerinde çok ciddi negatif etki yapacak. Dolayısıyla bu konuda da yakın dönemde bir karar alınması gerekiyor" şeklinde görüş bildirdi.
     Bu ortamda emtia fiyatlarında görülen düşüş eğiliminin dünya ekonomisindeki yavaşlama yani makro ekonomik verilerle desteklenen bir gelişme olduğunu söylemenin yanıltıcı olmayacağını dile getiren Dağdeviren, emtia fiyatlarındaki seyrin olumlu tarafının ise yılbaşında enerji fiyatlarına bağlı olarak kısmen artan enflasyon kaygılarını büyük oranda ortadan kaldırdığının, ancak dünya ekonomisinde yavaşlama eğiliminin daha sert bir durgunluğa gitmemesi için kaygıların da kontrol altına alınması gerektiğinin altını çizdi.
     Avrupa'da, İspanya'nın bankacılık sistemine destek sağlamak üzere resmi destek talebinde bulunacağı açıklamalarına karşın, Avro Bölgesi'nde Yunanistan seçimlerinin yarattığı dağılma riski ve genel olarak büyüme konusundaki temel soruna dair henüz net bir gelişme yaşanmadığını belirten Dağdeviren şunları kaydetti:
     "Avrupa Parasal Birliğinin devamı için Yunanistan seçimlerinin ardından Yunanistan'ın bölge içinde kalıp kalmayacağı kadar, büyük resmin temel sorunu olan büyüme konusunda ne gibi önlemlerin alınacağı çok önemli olacak. Merkez ekonomilerden çevre ekonomilere doğrudan kaynak aktarımının politik destek bulmasının bugün itibarıyla çok mümkün görünmediği dikkate alınırsa, kısa vadede talep artırıcı önlemlerin acilen gündeme gelmesi gerekiyor. Bu da hem avronun zayıf kalmasını tercih edilir kılabilir, hem de maliye politikalarında sıkılaştırma ile büyümeyi destekleme arasında yeniden bir dengenin bulunmasına neden olabilir."
    
     -"Türkiye'de güven ortamı korunuyor"-
    
     Bu ortamda Türkiye'de sağlıklı yavaşlama eğiliminin devam ediyor olması ve Merkez Bankası'nın sıkı duruşunun özellikle finans piyasalarını daha korunaklı kılmaya devam ettiğine değinen Dağdeviren, sözlerine şöyle devam etti:
     "Güven ortamının belli bir düzeyde korunduğunu görmek rahatlatıcı. Biz de bu nedenle bu ay beklentilerimizi değiştirmedik, ancak enflasyon, büyüme, faiz konusunda temel senaryomuza göre aşağı yönde risklerin arttığını söyleyebiliriz. Beklediğimiz gibi Yunanistan seçimleri sonrasında AB'de büyüme konusunda adımlar atılır ve avro/dolar'da büyümeyi teşvik edici "olumlu" bir gerileme yaşanacak olursa Türkiye'de büyümenin yüzde 3 ile yüzde 4 arasında, enflasyonun da yüzde 6,5 ile yüzde 7,5 arasında kalma olasılığı güçlü kalacak. Sonuç olarak Türkiye görünümü için global kredi kanallarının açık kalmaya devam etmesi en önemli unsurlardan biri olmaya devam ediyor diyebiliriz, bu anlamda da kritik bir dönem yaşıyoruz."
    
    
    

Bu haberi 157 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir