ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren: -"Zamlar, son bir ay içerisinde enflasyona yaklaşık…

  • Yazı boyutu
ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren:
  -"Zamlar, son bir ay içerisinde enflasyona yaklaşık…

ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren: -"Zamlar, son bir ay içerisinde enflasyona yaklaşık 90-100 baz puanlık artırıcı etki yaptı"

ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren, zamlar ve öncesinde ÖTV'deki artışların, son bir ay içerisinde enflasyona yaklaşık 90-100 baz puanlık artırıcı etki yaptığını belirtti.
     Doğalgaz ve elektriğe yapılan zamları değerlendiren Dağdeviren, son doğalgaz ve elektrik zamlarının enflasyona toplam 43 baz puan etkisi olmasını beklediğini belirterek, "Daha önce bazı ÖTV'lerde yapılan artışla birlikte son bir ay içerisinde enflasyona yaklaşık 90-100 baz puanlık artırıcı bir etki olduğunu söyleyebiliriz. Bunlar birincil etkiler ve enerji temel bir girdi olduğu için bu kalemdeki zamların ikincil etkileri de önümüzdeki dönemde görülebilir" dedi.
     Sektör olarak enerjiye duyarlılığı en yüksek olanların zamlardan en fazla etkileneceğini ifade eden Dağdeviren, şu değerlendirmelerde bulundu:
     "Tabii ikincil etkilerde devreye giren başka unsurlar da olacak, örneğin talep koşulları bunların başında yer alıyor. Bu bağlamda ekonomik aktivitede henüz ciddi bir ivmelenmenin olmadığı bu dönemde ikincil etkinin sınırlı olacağını söyleyebiliriz. Gıda fiyatları ise önümüzdeki dönemde olumlu sürpriz yaparsa enflasyonda vergi ve yönetilen fiyatlardan gelen artış baskısını kısmen dengeleyebilir. Ancak gıda fiyatlarının öngörülebilirliğinin zayıf olması, kısa vadede yine de Merkez Bankası'nın beklenti yönetimi açısından yeni adımlar atmak zorunda kalabileceğini düşündürtüyor."
    
    
    

Bu haberi 129 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir