İnek sağarken Home TV izleyen çiftçi -Digiturk Genel Müdürü Ertan Özerdem: -"2012 yıl sonu…

  • Yazı boyutu
İnek sağarken Home TV izleyen çiftçi
     -Digiturk Genel Müdürü Ertan Özerdem:
     -"2012 yıl sonu…

İnek sağarken Home TV izleyen çiftçi -Digiturk Genel Müdürü Ertan Özerdem: -"2012 yıl sonu itibarıyla ülke genelinde şirketler yüzde 5-10 aralığında büyürken, biz yüzde 27 büyüyerek dikkat çekici bir başarıya imza attık" -"Mart 2013'ten itibaren televizyondan, cep telefonundan, bilgisayardan ve tabletten, diziler, filmler, maçlar ve tüm kanallar Digiturk müşterilerine ödedikleri paket fiyatı kapsamında hiç bir ek ücret alınmadan sunulacak" -"İneğini sağarken Home TV izleyen çiftçi var" -"Spor Toto Süper Lig'in, 2017 yılına kadar yayın hakları Digiturk'te, ihalenin yeniden açılmasını gerektirecek bir durum yok, bir sonraki ihalede de mutlaka olacağız"

Eda Topcu - Digiturk Genel Müdürü Ertan Özerdem, Digiturk'un 2011 yılındaki 1,1 milyar lira olan toplam gelirini 2012 yıl sonu itibarıyla yüzde 27'lik bir artışla 1,4 milyar liranın üzerine taşıdığına işaret ederek, "Ülke genelinde şirketler yüzde 5-10 aralığında büyürken, biz yüzde 27 büyüyerek dikkat çekici bir başarıya imza attık" dedi.
     Özerdem, Digiturk'un önümüzdeki dönem hedefleri ve sektördeki mevcut duruma ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.
     Özerdem, 200'den fazla ücretsiz kanalın yayın yaptığına, ayrıca 2 tane dijital, bir kablolu, bir adet de IPTV yayını yapan platform olduğuna dikkati çekerek, "Dünyada ücretsiz yayın yapan kanalların en güçlü olduğu ülkelerden biri Türkiye. Bu çerçeveden baktığımızda Digiturk bu rekabette oldukça güçlü bir noktada ve paralı televizyon yayıncılığı sektöründeki gelir pazar payımız yüzde 80. Digiturk, 2012'de de sunduğu yeni ürünler ve dopdolu içerikle açık ara liderliğini sürdürdü. 2011 yılında 1,1 milyar lira olan toplam gelirimizi 2012 yıl sonu itibarıyla yüzde 27'lik bir artışla 1,4 milyar liranın üzerine taşıdık. Ülke genelinde şirketler yüzde 5-10 aralığında büyürken, biz yüzde 27 büyüyerek dikkat çekici bir başarıya imza attık." diye konuştu.
     Mart 2013'ten itibaren televizyondan, cep telefonundan, bilgisayardan ve tabletten "Dilediğin Zaman Dilediğin Yerde Digiturk" konseptiyle dizilerin, filmlerin, maçların ve tüm kanalların Digiturk müşterilerine ödedikleri paket fiyatı kapsamında hiç bir ek ücret alınmadan sunulacağı bilgisini veren Özerdem, "HD ve 3D yayıncılıkta Türkiye'nin öncüsü olan Digiturk, 2013 yılında geliştireceği ürün ve hizmetlerle müşterilerinin beğenisini de daha da artırmak için çalışmaya devam edecek. 2013 yılında beklediğimiz büyümenin yüzde 20'nin üstünde olacağını söyleyebilirim. Büyüme hızımızın dünyadaki rakiplerimiz içinde de önemli bir rakam olduğunu belirtmek isterim." ifadelerini kullandı.
     Özerdem, son dönemde bu tür teknolojik uygulamaları üyelerin hayatına sunmak üzere yaklaşık 70 milyon lira tutarında yatırım yaptıklarını söyledi.
    
     -"Bizim farkımız her üyemizin hala kutularını aktif olarak kullanıyor olması"
    
     Digiturk'un izlenme oranlarına ilişkin de bilgiler veren Özerdem, sadece evlerden değil, ticari noktalarda da izlendiklerini hatırlatarak, Türkiye'de 25 milyon Digiturk izleyicisi olduğunu söyledi.
     Her 3 kişiden birinin Digiturk izleyicisi olduğuna vurgu yapan Digiturk Genel Müdürü şunları kaydetti:
     "Geçen sene oynanan şampiyonluk derbisi Fenerbahçe-Galatasaray maçı yaklaşık 25 milyon kişi tarafından izlendi.
     Yenilikçi servislerle üye sayımızı 2013 yılında da büyütmeyi planlıyoruz. Paralı televizyon yayıncılığında üyelerin abone kalma süreleri çok önemli bir başarı faktörü. Digiturk-te ödeme yapmayan üyelerin askıda kalma süresi 2 ay, sonrasında bu kişileri üye olarak saymıyoruz. Ancak pazarda bu konuda farklı yaklaşımlar var. Rakiplerimizden yıllar once üyeliğini kapattığı halde, alıcısını artık sadece uydudaki herkese açık kanalları izlemek için kullananları bile abone olarak sayan var. Bizim farkımız her üyemizin hala kutularını aktif olarak kullanıyor olması. Kurulduğumuz günden bu yana bizi hiç terketmemiş, 12 yıldır bizi izleyen yarım milyon abonemiz var. Pazardaki gerçek başarı da bu. Bu çerçevede baktığımızda Digiturk'ün paralı televizyon yayıncılığı sektöründeki gelir pazar payının yüzde 80 olması süpriz değildir."
     Digiturk-ün gelir dağılımına ve Lig TV, sinema paketleri kırılımlarına ilişkin bilgiler de veren Özerdem, 2012 sonu itibarı ile 1,4 milyar liraya ulaşan gelirlerde en büyük payın 1,12 milyar lira ile üye gelirleri olduğunu söyledi.
     Sadece bir futbol platformu olmadıklarına dikkati çeken Özerdem, Spor Toto Süper Lig maçlarından elde edilen gelirin tüm gelirler içinde yüzde 40'lık paya sahip olduğunu dile getirdi.
     Dijital teriminin Türkiye'ye Digiturk ile geldiği yorumunda bulunan Ertan Özerdem konuya ilişkin şunları anlattı:
     "Bugün, Digiturk teknolojisi, çağa uygun yayın anlayışı, içerik kompozisyonu ile Türk toplumunun sosyal dönüşümüne de önemli katkılar sağlıyor. Lig TV-de yayınladığımız Sidar isimli bir çobanın hikayesi aslında bunun en güzel hikayesi. Dağda, tarlada, tatilde evinizde olmadan artık televizyona erişme imkanı sağlayarak eğlenceye, spora, bilgiye erişmede yeni bir vizyon kazandırıyoruz. Çiftçimiz İZ TV'de izlediği bir belgeselle yurtdışında organik sebze üretimiyle çok daha fazla verim ve gelir kazandığını görüp kendini yeniliyor. Bugün ineğini sağarken Home TV izleyen çiftçi var. Bu çerçevede doğru ve müşterilerimizin hayatına değer katacak her teknolojiye yatırım yapmayı sürdüreceğiz."
    
     -"Futbol kulüpleri Digiturk'ün sağladığı maddi imkanlarla şampiyonluk yolunda kadrolarına takviyeler yapabiliyor"-
    
     Özerdem, Digiturk'ün Türkiye futboluna katkısına yönelik soruya ise, "Türkiye'de futbolun gelişiminin gizli kahramanı aslında Digiturk. 5 yıl için yaklaşık 2 milyar dolarlık yayın ihalesi ile birlikte futbol kulüplerine her yıl çok büyük rakamlar aktarılıyor. Bu Türk futboluna yaptığımız bir yatırımdır." yanıtını verdi.
     Özerdem, futbol kulüplerinin Digiturk'ün sağladığı maddi imkanlarla şampiyonluk yolunda kadrolarına takviyeler yaptığına vurgu yaparak şu değerlendirmelerde bulundu:
     "Daha iyi imkanlarla sporcu ve teknik kadrolarına hedef koyabiliyorlar. Zenginleşen futbol kulüpleri, rekabeti de tetikliyor. Artık Spor Toto Süper Lig'de ligin ilk bir kaç haftasında şekillenmeye başlayan bir şampiyonluk yarışı yok. Ligin son haftasına kadar dört büyükler dışındaki kulüplerinde yarışın içinde olduğu çok çekişmeli futbol maçları izliyoruz. Spor kulüplerinin altyapılarına da Digiturk'ten gelen parayı daha çok ayırmalarını bekliyoruz. Bu çerçevede Türkiye Futbol Federasyonu ile işbirliği yaparak 2012-2013, 2013-2014 ve 2014-2015 sezonlarını kapsamak üzere 2. ve 3. Futbol Liglerine 10 milyon liralık destek sağlama kararı aldık. Türk futbolunun geleceği bu liglerde yetişiyor. Büyükşehirlerde bir çok ilçe ve Anadolu'da bir çok şehrimizin takımı bu liglerde üst liglere çıkmak için mücadele gösteriyor. Gençlerimiz, çocuklarımız bu liglerin kalitesinin artmasıyla daha iyi bir gelecek yakalayacak. Altyapı güçlü futbol kulüpleri başarıyı daha uzun soluklu ve kalıcı elde edecektir."
    
     -"Spor Toto Süper Lig'in, 2017 yılına kadar yayın hakları Digiturk'te-"
    
     Özerdem, Spor Toto Süper Lig dünyanın en değerli 6'ncı ligi ve kendilerinin de bu ligin en büyük destekçileri olduğuna işaret ederek, ligin yayın haklarının da 2017 yılına kadar Digiturk'te olduğunu hatırlattı. Her gün yeni yatırımlar yaptıklarının altını çizen Özerdem şunları söyledi:
     "Maçları artık 3 boyutlu izleme ayrıcalığını sunuyoruz. Biz futbolun Türkiye'deki en büyük sevdalısıyız, bir sonraki ihalede de mutlaka olacağız. İhalenin yeniden açılmasını gerektirecek bir durum yok. Yayın hakları 5 yıllığına Digiturk'te. Şike sürecinden sonra Türkiye Futbol Federasyonu ve kulüplerin de isteği ile aynı yüksek bedelle 2 sene daha uzatıldı. Bildiğimiz kadarıyla bu uzatmaya ilgi duyabilecek diğer medya şirketlerine de haber verildi. Fakat kendilerinden ciddi bir girişim gelmedi. Bu ihalenin aynı yüksek bedellerle uzatılmasının Türk futbolu adına hayırlı ve yararlı oluğunu düşünüyoruz. Digiturk'le birlikte bu yüksek ihale bedellerini eşit ve adil bir şekilde paylaşmaya razı olan kurumlarla işbirliğine de her zaman hazırız."
    
     -Üyeliğini iptal eden taraftar-
    
     Özerdem, 2014 yılında dijital karasal yayına geçilecek olmasından kısa vadede etkilenip etkilenmeyecekleri sorusuna da, "Türkiye'de televizyon yayıncılığı analogtan dijitale geçmeye hazırlanıyor. Digiturk bir içerik platformu. Şu an nasıl mobil cihazlardan, internetten, uydudan yayın yapıyorsak yeni bir platformda yer almaktan memnuniyet duyarız. Ancak digital karasal yayının şu anki haliyle bizim sağladığımız kanal kapasitelerini yakalaması uzak. Eğer bu platformda gelişme sağlanırsa, elbette burada da yayın yapabiliriz." yanıtını verdi.
     Maç ve dizilerin korsan olarak izlenimine yönelik değerlendirmesi sorulan Özerdem, korsana karşı Türkiye'de daha sert yasalara ve bu yasaların uygulanmasına ihtiyaç olduğunu ifade etti.
     Özerdem, korsan yayın izlemenin bir çeşit hırsızlık olduğunun farkına varılması gerektiğine işaret ederek, "Korsan yayınlar sadece bize değil ekonomik kayıp ve iş gücü olarak devletimize de zarar veriyor. Yabancı film stüdyolar da haklarının korunması için bizimle beraber çalışmaya başladı. Biz de ekiplerimizle ayrıca bunun mücadelesini veriyoruz. 600 kişilik avukat ordusu ve tüm bayilerimiz korsan yayıncılığın engellemesi için çaba veriyor." dedi.
     Taraftarlardan, takımlarının mağlubiyetlerinde müşteri hizmetlerini arayıp aboneliğini iptal ettirmek isteyenler olup olmadığını sorduğumuz Özerdem, "Bu konuda, çok ani ve duygusal yaklaşan az sayıda bir taraftar grubu var. Bu grup da takımlarının durumu kötü gidince maçları seyretmek istemeyen ve bu nedenle üyeliklerini iptal edenler olarak değerlendirilebilir. Ancak bu geneli yansıtmıyor." diye konuştu.
    
    

Bu haberi 165 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir