İNDER Başkanı Durbakayım: -"Konut satışlarının SPK denetimine sunulmasına yönelik çalışmalar,…

  • Yazı boyutu
İNDER Başkanı Durbakayım:
  -"Konut satışlarının SPK denetimine sunulmasına yönelik çalışmalar,…

İNDER Başkanı Durbakayım: -"Konut satışlarının SPK denetimine sunulmasına yönelik çalışmalar, biz yapı müteahhitlerini son derece rahatsız etmiştir"

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Genel Başkanı Nazmi Durbakayım, konut satışlarının Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) denetimine sunulmasına yönelik çalışmaların, yapı müteahhitlerini rahatsız ettiğini kaydetti.
     Durbakayım, yazılı açıklamasında, gayrimenkul satışını, SPK'nın faaliyet alanlarıyla bağdaştırmanın ekonomide açıklaması olmadığını belirterek, "Adı üzerinde 'Gayrimenkul', yani menkul olmayan bir üründen bahsediyoruz. Bizler burada bir finansal ürünün alım ve satımını yapmıyoruz" dedi.
     Tüketiciyi Koruma Kanunu'nda yapılması düşünülen değişikliklerle ilgili taslağı desteklediklerini, hatta taslağın en can alıcı noktası olarak nitelediği, ruhsatı olmayan projelerin satışıyla ilgili yaptırımların gelmesini istediklerini aktaran Durbakayım, ilave tedbir olarak ruhsat ve kat irtifakı şartı aranması gerektiğini de belirtti.
     Bir şirketin ruhsat almadan projesini satışa çıkarmasını önlemek için tamamen polisiye tedbirler gerekebileceğini kaydeden Durbakayım, açıklamasında şunları kaydetti:
     "Eğer böyle bir uygulama olursa, piyasada yapılan benzer her alışverişin de SPK onayı ile yapılması gerekir. Mesela, yaz tatiline gitmek için çok önceden tur satın alanların da SPK onayı ile faaliyet göstermesi mi gerekecek- İstanbul İnşaatçılar Derneği olarak böyle bir düzenlemenin hem SPK'nın sistemine uymayacağını ve bozacağını düşünüyoruz hem de yapı müteahhidi olarak konut üretiminin önüne büyük bir engel konulmasıyla eş değerde olduğunu söylüyoruz. Konut satışlarının SPK denetimine sunulmasına yönelik çalışmalar, biz yapı müteahhitlerini son derece rahatsız etmiştir."
    
    
    

Bu haberi 142 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir