İMSAD Başkanı Hüseyin Bilmaç: -"Yönetmelikler sürekli gelişiyor. Yönetmeliklerdeki pozitif…

  • Yazı boyutu
İMSAD Başkanı Hüseyin Bilmaç:
  -"Yönetmelikler sürekli gelişiyor. Yönetmeliklerdeki pozitif…

İMSAD Başkanı Hüseyin Bilmaç: -"Yönetmelikler sürekli gelişiyor. Yönetmeliklerdeki pozitif gelişmeler, eski-yeni tüm binalara örnek olmalı. Belli geçiş sürelerinde mevcut yüksek yapılarda yeni yönetmeliklere uyum zorunluluk olarak ortaya konulmalıdır"

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Başkanı Hüseyin Bilmaç, yönetmeliklerin sürekli geliştiğini, yönetmeliklerdeki pozitif gelişmelerin eski-yeni tüm binalara örnek olması gerektiğini, belli geçiş sürelerinde mevcut yüksek yapılarda yeni yönetmeliklere uyumun zorunluluk olarak ortaya konulması gerektiğini bildirdi.
     Bilmaç, Şişli'deki Polat Tower'da meydana gelen yangınla ilgili yaptığı açıklamada, yüksek yapılarla ilgili pekçok olumsuz olayda, başta yapılacak bir tespitle sonuçta yaşanan zarar maliyetinin çok altında sonuçlandırılabilecek basit tedbirler olduğunu gördüklerini, bunun için yatırımcı, kullanıcı ve kamu kurumlarının birlikte hareket edebileceklerini, ancak isteğe bağlı uygulamaların arzu edilen ölçüde gelişmediğinin görüldüğünü ifade etti.
     Polat Tower cephesinde hızlı yayılan yangının, özellikle yüksek yapı olarak kabul edilen 21 metre üzerindeki binalarda kullanılan malzeme ve uygulama detaylarını da gündeme getirmesi gerektiğinin altını çizen Bilmaç, "Ülkemizde söz konusu yapının inşasından çok sonra yürürlüğe girmiş olan 'Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik' ve bu yönetmeliğe yüzde 100 uyum, büyük önem taşımaktadır. Bireyler ve toplum olarak yangın yönetmeliklerine uygun malzeme seçilmesi, uygulamaların bu kriterlere göre gerçekleştirilmesi konularında farkındalık yaratmalıyız. Kamu otoritesinin yeni yönetmeliklere uyum konusundaki denetimi, olası salt maliyet odaklı kriterlerin doğru zemine oturmasını sağlayacak ve oluşacak olası can ve mal kaybı riskinin de önüne geçecektir" şeklinde değerlendirme yaptı.
     İlgili yönetmeliğe göre yüksek binalarda cephelerin yanmaz olarak sınıflandırılan A sınıfı malzemelerle tasarlanması ve uygulamanın bu malzemelerle doğru biçimde yapılmasının bir gereklilik olduğuna dikkati çeken Bilmaç, bunun yanı sıra olası bir yangının yayılmasını önlemek ve zararı asgari düzeyde tutmak amacıyla, yapının ana konstrüksiyonuyla katlar arası noktalarda veya ilgili uzmanlarca tanımlanan noktalarda yangın bariyerlerinin de gerekli olduğunu belirtti.
     Yönetmeliklerin sürekli geliştiği, yönetmeliklerdeki pozitif gelişmelerin eski-yeni tüm binalara örnek olması gerektiğinin altını çizen Bilmaç, "Belli geçiş sürelerinde mevcut yüksek yapılarda yeni yönetmeliklere uyum zorunluluk olarak ortaya konulmalıdır" yorumunu yaptı.
     Yangın önlemlerinin işlerlik kazanması için sadece yönetmeliklerin yeterli olamayacağını, doğru tasarımın doğru malzeme ve uygulamayla hayata geçirilmesi gerekliliğinin de büyük önem taşıdığını vurgulayan Bilmaç, Türkiye'de 21 metre üzerinde yüksekliğe sahip mevcut yüksek yapıların yangın riski için bir durum tespiti yapılması önerisinde bulunduğu ve yeni yönetmeliğe uyum konusunda eksikliği gözlenen yapıların belli bir geçiş sürecinde iyileştirilmesi ve uyumunun sağlanmasının zorunlu kılınmasının yarar sağlayacağını kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 146 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir