İMMİB'den "Sanayinin açığını kapatacak" meslek lisesi

  • Yazı boyutu
İMMİB'den "Sanayinin açığını kapatacak" meslek lisesi

İMMİB'den "Sanayinin açığını kapatacak" meslek lisesi

Türkiye'nin ilk endüstriyel tasarım okulu olan ve bu yıl açılan İMMİB Erkan Avcı Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin resmi açılışı, İMMİB'in "8. Endüstriyel Tasarım Yarışması"na da ev sahipliği yaptı.
     Yapılan açıklamaya göre, ilk yılında bin öğrenci ile eğitime başlayan Erkan Avcı Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, ihracatçıların ortak çabaları ile kuruldu. Okul, İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) bünyesinde yer alan İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB), İstanbul Elektrik-Elektronik, Makine ve Bilişim İhracatçıları Birliği (İEEMBİB) ve İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'nin ortak çalışmasıyla kuruldu.
     Bu eğitim döneminde faaliyete başlayan okulun resmi açılışı, İMMİB'in "8. Endüstriyel Tasarım Yarışması"na da sahne oldu. Yarışmada dereceye girenlere ödüllerini Ekonomi Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mustafa Sever, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki, İKMMİB Başkanı Murat Akyüz ve İEEMBİB Başkan Yardımcısı Atilla Eren verdi.
     Törende, ilk eğitim yılının ilk yarısını değerlendiren İDDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Öztiryaki, ilgili sektörlerin kalifiye eleman ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıklarını, ara elaman sıkıntısının bu okulda yetişecek öğrencilerle giderileceğini söyledi.
     Okulda 24 derslik, 8 laboratuvar ve 3 atölye bulunduğunu anlatan Öztiryaki, şöyle konuştu:
     "Bir taraftan işsizlikten yakınılıyor, bir taraftan da sanayici kalifiye elaman bulamıyor. Bu sorunu çözmeye çalışıyoruz. Burada öğrencileri mode tekniklerle geleceğe hazırlıyoruz. Teknik eleman ihtiyacımız var. Eğitime yaptığımız bu yatırım, sanayinin bu konudaki açığını kapatacak. Okulda kalifiye eleman yetiştirmenin yanı sıra Ar-Ge, tasarım ve inovatif ürünler üzerine de çalışmalar yapılıyor. Burada tasarımın tohumlarını atıyoruz."
    
    
    

Bu haberi 144 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir