İMKB Şubat ayının ilk gününü yükselişle tamamladı

  • Yazı boyutu
İMKB Şubat ayının ilk gününü yükselişle tamamladı

İMKB Şubat ayının ilk gününü yükselişle tamamladı

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) 100 endeksi şubat ayının ilk günü, haftanın son işlem gününü dünkü kapanışa göre 1.438,21 puanlık yükselişle 80.221,68 puandan tamamladı.
     İMKB'de hisse senetleri günlük bazda ortalama yüzde 1,83 oranında değer kazanırken toplam işlem hacmi 3 milyar lira oldu. İMKB 100 endeksi haftalık bazda ise yüzde 5,35 oranında değer kaybetti.
     Güne alıcılı başlayan İMKB'de endeks, açıklanan PMI verilerinden aldığı destekle gün boyu pozitif seyretti. ABD'de beklentilerden kötü gelen işsizlik verisinin de parasal genişlemeyi desteklemesi bakımından hisse senedi piyasaları tarafında pozitif algılandığı görüldü.
     İMKB'de yükselişin lokomotifi yine banka hisseleri oldu. Bankacılık endeksi dünkü kapanışa göre yüzde 2,92 oranında yükseliş kaydederken holding endeksi ise yüzde 1,15 oranında değer kazandı.
     Analistler yoğun veri ve açıklamalarla geçen haftanın küresel piyasalar tarafından yükselişle değerlendirildiğini, İMKB'de ise kar satışlarının etkisini artırmasıyla bir düzeltme hareketinin yaşandığını belirtiyor.
     Önümüzdeki hafta yurt içinde enflasyon ve sanayi üretimi verilerinin, yurt dışında ise Avrupa ve İngiltere Merkez Bankası toplantılarının piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını ifade ediyor.
    
    
    

Bu haberi 87 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir