İMKB, Saraybosna Borsası'nın yüzde 15'ine ortak oldu -İMKB Başkanı İbrahim Turhan: "Yüzde 15'lik…

  • Yazı boyutu
İMKB, Saraybosna Borsası'nın yüzde 15'ine ortak oldu
  -İMKB Başkanı İbrahim Turhan: "Yüzde 15'lik…

İMKB, Saraybosna Borsası'nın yüzde 15'ine ortak oldu -İMKB Başkanı İbrahim Turhan: "Yüzde 15'lik pay ile Saraybosna Borsası'nın en önemli ortaklarından biriyiz" -Bosna-Hersek Federasyonu Maliye Bakanı Krayina: "Bu iş birliği ülkemiz için onur vericidir"

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ve Saraybosna Borsası'nın (SASE) yüzde 15'ine ortak oldu.
     Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'daki Bristol Otel'de, "Türkiye ve Bosna-Hersek İş Geliştirme Çalıştayı" düzenlendi. Çalıştaya, İMKB Başkanı İbrahim Turan, Bosna-Hersek Federasyonu Maliye Bakanı Ante Krayina, SASE Başkanı Tarık Kurbegoviç ile Türk ve Bosnalı iş adamları katıldı.
     SASE Başkanı Tarık Kurbegoviç, çalıştayın ardından yapılan basın toplantısında, daha önce yüzde SASE'nin yüzde 5'ine ortak olan İMKB'nin, bu ortaklığı yüzde 15'e çıkardığını bildirdi. Bu ortaklığın her iki taraf için pozitif sonuçlar vereceğini belirnten Kurbegoviç, "Bosna-Hersek Federasyonu sermaye piyasasını geliştirecek, İMKB ise etkinliklerini Güneydoğu Avrupa ve Balkanlar'da genişletecektir" dedi.
     Bosna-Hersek Federasyonu Maliye Bakanı Ante Krayina ise, bu iş birliğinin Bosna-Hersek için onur verici olduğunu söyledi. Bu ortaklığın Bosna-Hersek için çok iyi bir fırsat olduğunu ve bu tür çalıştayları her zaman desteklediğini vurgulayan Krayina, "Fakat bu işbirliğinden ne kadar yararlanacağımız bize bağlı. Burada Bosna-Hersek'in rolü daha önemli, çünkü bizim daha çok çalışmamız ve çabalamamız lazım" diye konuştu.
     İMKB Başkanı İbrahim Turhan ise toplantının ardından AA'ya yaptığı açıklamada, İMKB'nin SASE'nin yüzde 15'lik pay ile en önemli ortaklarından biri olduğunu ifade etti.
     Turhan, "Bu bizim Saraybosna sermaye piyasalarının gelişimine ne kadar güçlü bir destek verdiğimizi, ne kadar önem verdiğimizi gösterir. Bugün, ortaklık yüzünden devam eden ilişkilerimizi bir üst seviyeye taşıdık" diye konuştu.
     Türkiye'nin sermaye piyasası alanındaki tecrübesini, bilgisini ve birikimini Saraybosna Borsası ile paylaşmak için bu etkinliği düzenlediklerini vurgulayan Turhan, şunları kaydetti:
     "Etkinliğin son derecede başarılı olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki etkinliklerde bu alandaki iş birliğimizi daha ileri aşamalara götürmek, İMKB'nin ve Türkiye sermaye kuruluşlarının bütün Güneydoğu Avrupa'ya, ama özellikle Bosna-Hersek Federasyonu'na elinden gelen katkıyı sağlaması için hazırız."
     Turhan, İMKB'nin hem bölgede hem de dünyada çeşitli borsalarla anlaşmalar imzaladığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Şu anda anlaşma imzalamış olduğumuz Fas, Mısır, Makedonya ve Kore borsaları bulunuyor. Viyana Borsası ile bir anlaşma tamamlanmak üzere. Bunun dışında Tokyo'yla, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Bahreyn, Suudi Arabistan, Bulgaristan ve Arnavutluk'la anlaşmalar imzalanmak üzere. Bu çalıştay vesilesiyle Hırvatistan'dan da benzer bir talep gelebileceğini öğrendim, tekliflere açığız. Bizim Güneydoğu Avrupa'da olan vizyonumuz, buradaki bütün borsaların birbiriyle olan iş birliğini mümkün olan en üst düzeye çıkarmak, mümkünse ortak bir teknoloji platformu oluşturmaktır.'
     İMKB Başkan Yardımcısı Mustafa Baltacı ise İMKB Başkan Yardımcısı görevinden ziyade, daha çok Avrasya Borsalar Federasyonu Genel Sekreter'i olarak çalıştayda bulunduğunu söyledi. Avrasya Borsalar Federasyonu'nun, özellikle gelişmekte olan ülkeler ele alındığında, en büyük sektör kuruluşu olduğunu belirten Baltacı, bu kuruluşun 50 üyesinin ve 34 borsasının olduğunu dile getirdi.
     Saraybosna Borsası'nın, son derece önemli ve aktif bir üye konumunda belirterek, "Ortaklık ile başlayan, bu çalıştayla perçinlenen ve daha da devam etmesi beklenen piyasa işletmeciliği, gözetim, kotasyon, yatırımcı farkındalığı ve okur-yazarlık konusundaki iş birliğinin, bölgesinde önemli bir rol model olacağını düşünüyorum. Her iki borsayı tebrik ediyorum" dedi.
    
    
    

Bu haberi 146 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir