İMKB pozitif seyre katılamadı

  • Yazı boyutu
İMKB pozitif seyre katılamadı

İMKB pozitif seyre katılamadı

Küresel piyasalar dün Almanya Anayasa Mahkemesi'nin Avrupa İstikrar Mekanizması'na (ESM) yapılacak katkı ile ilgili kararı ertelemeyeceği haberi ve açıklanan makro ekonomik verilerin etkisiyle günü yükselişlerle kapattı. İMKB ise bu seyre ayak uyduramadı.
     ABD'de DoW Jones endeksi günü yüzde 0,52 oranında yükselişle 13.323 puandan kapatırken S&P 500 endeksi ise yüzde 0,31 oranında değer kazandı. Avrupa tarafında ise yükselişin daha güçlü olduğu görüldü. Almanya'da DAX endeksinde hisse senetleri ortalama yüzde 1,34 oranında değer kazanırken İspanya'da IBEX 35 endeksinin getirisi yüzde 0,93 oldu.
     Yurt içinde ise İMKB'nin küresel hisse senedi piyasalarındaki yükselişe katılamadığı görüldü. İMKB'de bu güne kadar yükselişin banka hisseleri öncülüğünde gerçekleştiğini belirten analistler, banka hisselerinde görülen kar satışları ve yükseliş yorgunluğunun endeksi olumsuz yönde etkilediğini kaydediyor.
     İMKB 100 endeksi dün 68.000 - 68.500 bandı arasındaki yatay seyrine devam ederken, günü hemen hemen önceki kapanış seviyesi olan 68.105 puandan kapattı. Analistler İMKB'de alımların genele yayılması durumunda yükseliş trendinin devam edebileceğini ve 69.400 direncinin gündeme gelebileceğini kaydediyor.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     9.45 Fransa temmuz ayı cari işlemler dengesi
     11.00 İtalya temmuz ayı sanayi üretimi
     11.30 İngiltere ağustos ayı işsizlik başvuruları
     12.00 Avro bölgesi temmuz ayı sanayi üretimi
     14.00 ABD 7 Eylül haftası MBA Mortgage başvuruları
     15.30 ABD ağustos ayı ithalat fiyat endeksi
     17.00 ABD temmuz ayı toptan eşya stokları
     Almanya Anayasa Mahkemesi ESM'ye yapılacak katkı kararını açıklayacak
    
    
    

Bu haberi 145 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir