İMKB'nin lokomotifi, Merkez Bankası kararları ile güçlendi

  • Yazı boyutu
İMKB'nin lokomotifi, Merkez Bankası kararları ile güçlendi

İMKB'nin lokomotifi, Merkez Bankası kararları ile güçlendi

Küresel piyasalarda Avrupa'dan gelen kafa karıştırıcı açıklamalara rağmen genel olarak pozitif görünüm korunurken yurtiçinde Merkez Bankası kararlarının pozitif etkisiyle banka hisseleri endeksin yükselişinde lokomotif oldu.
     Avrupa'da Eurogroup Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem'dan sonra dün AB Komisyonu sözcüsü Chantal Hughes'un, yeni kurtarma operasyonlarında 100 bin avronun altındaki mevduatlara dokunulmasının mümkün olmadığını fakat bu limitin üzerindeki mevduatlardan kesinti yapılabileceğini söylemesi özellikle İtalya, İspanya ve Yunanistan gibi Avrupa'nın diğer sorunlu ülke piyasalarında sert satışlara neden olurken, diğer borsaların pozitif yönde ayrıştığı görüldü.
     ABD'de Dow Jones endeksi dün bir önceki günkü kayıpları telafi ederek beklentilerden iyi gelen makroekonomik verilerin de desteği ile önceki kapanışa göre yüzde 0,77 oranında yükselerek 14.559 puanla tarihinin en yüksek kapanışını yaparken, S&P 500 endeksi ise geçen hafta olduğu gibi dün de tarihi kapanış rekorunun 2 puan altında 1.563 puandan günü tamamladı.
     Yurtiçinde dün açılıştaki sınırlı pozitif görünüm, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) kararlarının olumlu etkisiyle özellikle banka hisselerinin öncülüğünde güçlendi ve endeks günü 84.000 puan sınırında tamamladı.
     Pazartesi günü açıklanan BDDK verilerinde bankacılık sektöründe kredi büyümesinin devam ettiğini görülmesi piyasada PPK'nın zorunlu karşılıklarda sert artırımlara gidebileceği beklentisini artırarak banka hisselerinde satıcılı seyrin hakim olmasına neden olmuştu. Bu anlamda dün PPK'nın zorunlu karşılıklarda değişikliğe gitmemesiyle banka hisseleri ortalama yüzde 2,23 oranında yükseliş kaydederek İMKB 100 endeksinin de yükselişinde lokomotif oldu.
     PPK dünkü toplantısında politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 5,5 düzeyinde sabit tuttu. Gecelik faiz oranlarını borçlanmada yüzde 4,50'de sabit tutan PPK borç verme faizini yüzde 8,50'den yüzde 7,50'ye düşürdü. PPK ayrıca zorunlu karşılıklarda değişikliğe gitmezken, sadece rezerv opsiyon katsayısını (ROK) 0,1 puan artırdı.
     Bugün yurt dışında İngiltere'Nin GSYH ve Avrupa'da açıklanacak tüketici güven endeksi verilerinin takip edileceğini belirten analistler PPK kararlarının ardından banka hisselerinin seyrinin İMKB'nin yönü açısından en önemli unsur olacağını kaydediyor.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     11.00 Avro Bölgesi, şubat ayı CB öncü göstergeler endeksi
     11.30 İngiltere 4. Çeyrek GSYH
     12.00 Avro Bölgesi, mart ayı TÜFE tahmini
     16.00 ABD, şubat ayı bekleyen konut satışları
     16.30 ABD, haftalık petrol stokları
    
    
    

Bu haberi 135 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir