"İMKB'nin halka arzı 2014'te olur, 12 hazır talip var" -İMKB Başkanı İbrahim Turhan: -"2014'ten…

  • Yazı boyutu
"İMKB'nin halka arzı 2014'te olur, 12 hazır talip var"
  -İMKB Başkanı İbrahim Turhan:
  -"2014'ten…

"İMKB'nin halka arzı 2014'te olur, 12 hazır talip var" -İMKB Başkanı İbrahim Turhan: -"2014'ten itibaren halka arz için uygun döneme girmiş oluruz diye düşünüyorum. Çünkü önce tamamlamamız gereken bir takım hususlar var" -"Şu anda 12 hazır talip var. Hepsi yabancı küresel oyuncular"

Gökhan Kurtaran - İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı İbrahim Turhan, İMKB'nin halka arzının 2014 yılında başlayabileceğini, hali hazırda taliplerin olduğunu, borsanın çoğunluk hissesinin de özel sektöre bırakılabileceğini söyledi.
     Avusturya'daki Viyana Borsası'nda AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Turhan, "2014'ten itibaren halka arza uygun döneme girmiş oluruz diye düşünüyorum. Çünkü önce tamamlamamız gereken bir takım hususlar var. Bunları ancak bir yıl içerisinde sonuçlandırabiliriz. Büyük ihtimalle 2014'ten itibaren halka arz için uygun bir döneme girmiş olabiliriz diye düşünüyorum" dedi.
     Turhan, halka arz süreci ile ilgili olarak, "Tabii ki burada, zamanlama vermek çok kolay değil. Burada önemli olan şu; hem hükümetin vizyonu hem bizim yaklaşımımız Borsa İstanbul'un, bir anonim şirketi olarak çoğunluk hissesinin özel sektörde, yatırımcılarda olduğu, halka açık, sermaye tabanının olabildiğince geniş olduğu bir şirket olmasını öngörüyoruz" ifadelerini kullandı.
     Turhan, çoğunluk hissenin kademeli olarak özel sektöre bırakılabileceğini belirtti. Turhan, "Tabii ki sürecin başında, çoğunluk hissesi kamuya ait olacak. Ama bu süreç içerisinde hükümet çoğunluk, ya da kontrol hissesini tutma gibi bir yaklaşım içerisinde değil. Biz de zaten bunun daha uygun olduğunu düşünüyoruz" dedi.
    
     -"İki aşamalı olabilir, hazır talibimiz var"
    
     İMKB'nin halka arz sürecine ilişkin Turhan piyasa şartlarının belirleyici olmakla beraber, iki aşamalı bir halka arzın olabileceğinin altını çizdi.
     Turhan, şunları kaydetti:
     "Biliyorsunuz, IPO'nun (halka arzın) tamamen piyasa şartlarına bağlı. Şu anda piyasadaki muhtemel alıcılardan gördüğümüz ilgi devam ederse, içinde bulunduğumuz durum finansal piyasalar için zor bir dönem. Buna rağmen, 12 tane şu anda hazır talip var. Yabancı yatırımcılar İMKB'nin halka arz sürecine yoğun ilgi gösteriyor. Herhangi bir şey (halka arz) olması halinde daha bugünden isimlerini listeye yazdırmak istediklerini söylediler. Hepsi yabancı küresel oyuncular. Bu ilgi devam ederse rahatlıkla bir seferde de IPO yapılabilir ama burada hiç olmazsa iki adımlı bir strateji tercih ediliyor ki, secondary IPO (ikincil halka arz) imkanı tanınsın. Bir de ilk seferde pay alan yatırımcılara da bu vesile ile daha iyi bir getiri sağlama imkanı sağlansın, yatırımcıların da çıkarı korunsun diye. Biz, sadece büyük ölçekli kurumsal yatırımcıların değil, halka arz yoluyla, Borsa İstanbul'da şimdiye kadar alışveriş yapmış ve burayı kendileri için yurt edinmiş bireysel yatırımcımızın da bu imkandan istifade etmesini önemsiyoruz."
    
    

Bu haberi 153 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir