İMKB ile Mısır Borsası arasında mutabakat zaptı imzalandı -İMKB Başkanı Turhan: -"Bu anlaşma…

  • Yazı boyutu
İMKB ile Mısır Borsası arasında mutabakat zaptı imzalandı
  -İMKB Başkanı Turhan: 
  -"Bu anlaşma…

İMKB ile Mısır Borsası arasında mutabakat zaptı imzalandı -İMKB Başkanı Turhan: -"Bu anlaşma ile iki ülke borsaları arasında teknik işbirliği, teknoloji paylaşımı, eğitim, veri üretimi alanlarındaki bilgilerin, kabiliyetlerin paylaşımı ve nihai olarak da geliştirilecek iş modelleri üzerinde çalışacağız" -"İlerde borsaların piyasa entegrasyonuna kadar uzanabilecek yolculuğun, şu anda ilk adımını atmış oluyoruz" -Mısır Borsası Başkanı Mohammed Omran: -"Hem İstanbul'da hem de Mısır Borsası'nda kote olan şirketlerin listesi hazırlanıyor. Bunlar başarılı bir şekilde yapılırsa bölgeye çok önemli bir mesaj yollamış olacağız."

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ile Mısır Borsası arasında mutabakat zaptı imzalandı.
     The Marmara Otel'nde düzenlenen Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi Borsaları toplantısı kapsamındaki törende, imzalar İMKB Başkanı Turhan ve Mısır Borsası Başkanı Omran tarafından atıldı.
     Törende konuşan Turan, "Bu anlaşma ile iki ülke borsaları arasında teknik işbirliği, teknoloji paylaşımı, eğitim, veri üretimi alanlarındaki bilgilerin, kabiliyetlerin paylaşımı ve nihai olarak da geliştirilecek iş modelleri üzerinde çalışacağız" dedi. İki ülkenin borsaları arasındaki işbirliğinin artarak devam edeceğini belirten Turan, "İlerde borsaların piyasa entegrasyonuna kadar uzanabilecek yolculuğun, şu anda ilk adımını atmış oluyoruz" diye konuştu.
    
     -"Bu bir bilgi teknolojileri koordinasyonu anlamına geliyor"-
    
     Mısır Borsası Başkanı Omran da, "Bu mutabakat zaptını İstanbul Borsası ile imzalıyor olmaktan dolayı son derece memnunuz. 26 Haziran'da zaptı Kahire'de imzalamayı planlıyorduk. Fakat son dakikada imza töreninini İstanbul'da yapmaya karar verdik. Ülkelerin düzenleyici kurumlarının temsilcileri hazır buradayken, anlaşmayı İstanbul'da yapmak istedik" dedi. Omran, mutabakat zaptının içeriğine dair şu bilgileri verdi:
     "Bu mutabakat zaptının üç ana bacağı var. Bu bir bilgi teknolojileri koordinasyonu anlamına geliyor. Bildiğiniz gibi bilgi teknolojileri borsalar arası işlemler için genellikle bir yük oluyor. Bu bölgedeki ülkelerin hepsinin kullanabileceği belirli bir yazılım olması gerekiyor. Borsaların yaptığı işlemlerle ilgili olarak hem İstanbul'da hem de Mısır Borsası'nda kote olan şirketlerin listesi hazırlanıyor. Bunlar başarılı bir şekilde yapılırsa bölgeye çok önemli bir mesaj yollamış olacağız."
     Omran, teknik altyapı ile ilgili bazı ihtiyaçları olduğunu belirterek, "Aynı zamanda yine bir arayüze ihtiyacımız var. Bu arayüz sayesinde Mısır Borsası'ndaki birinci sınıf şirketlerin yine İstanbul'daki şirketlerle çalışması sağlanacak. Bu, sembolik bir mutabakat zaptı olmayacak. Üç-dört ay içerisinde gerçek, somut adımlar atmayı amaçlıyoruz" şeklinde konuştu.
    
    
    

Bu haberi 121 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir