İMKB, günü yükselişle tamamladı

  • Yazı boyutu
İMKB, günü yükselişle tamamladı

İMKB, günü yükselişle tamamladı

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) 100 endeksi küresel piyasalardan pozitif yönde ayrışarak günü cuma günü kapanışına göre 263,34 puanlık yükselişle 83.378,82 puandan tamamladı.
     İMKB'de hisse senetleri ortalama yüzde 0,32 oranında değer kazanırken toplam işlem hacmi 2,1 milyar lira oldu.
     Güne, Avrupa Birliği'nin Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ne yardım şartı olarak mevduattan vergi alınmasını istemesinin etkisiyle, küresel piyasalara paralel olarak düşüşle başlayan endeks en düşük 82.298,04 puanı gördü.
     Açılışın ardından gelen tepki alımlarıyla toparlayan endeks yurt dışı hisse senedi piyasalarındaki sert düşüşlere rağmen bir ara 83.500 sınırına kadar yükseldi.
     Analistler, atılan son adımla Avrupa banka sistemine duyulan güven kaybının Türkiye'yi etkilemediğini, bunda Türk bankacılık sistemine olan güvenin devam etmesinin etkili olduğunu belirtiyor. Yarın başlayacak Fed toplantısı ve Avrupa'dan gelecek haber ve açıklamaların piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını ifade eden analistler, İMKB'de ise endeksin 82.500 seviyesinin kritik destek olarak takip edileceğini kaydediyor.
    
    
    

Bu haberi 170 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir