İMKB, Güney Kıbrıs'ı fiyatlamadı

  • Yazı boyutu
İMKB, Güney Kıbrıs'ı fiyatlamadı

İMKB, Güney Kıbrıs'ı fiyatlamadı

Küresel piyasalar Avrupa Maliye Bakanları toplantısından çıkan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ni kurtarmak için mevduatlardan vergi alınması kararıyla dün sert bir şekilde düşerken İMKB pozitif yönde ayrıştı ve günü yükselişle tamamladı.
     Güney Kıbrıs Rum Yönetimi dün AB'nin kurtarma şartını parlamentoda bugün oylama kararı aldı ve panik havasının azalması için bankaları perşembe gününe kadar tatil etti. Küresel piyasalarda AB'nin aldığı bu kararın Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile sınırlı kalıp kalmayacağı ve atılabilecek adımlar ile ilgili belirsizlikler hisse senedi piyasalarına satış getirirken, paranın güvenli araçlar ve emtiaya yöneldiği görüldü.
     Dün avro/dolar paritesi 10 Aralık 2012 tarihinden beri gördüğü en düşük seviye olan 1,2882'ye kadar gerilese de bu seviyeden gelen tepki alımlarıyla 1,2950 seviyesinin üzerinde dengelendi. Altın ise belirsizliğin arttığı ortamda yönelen paranın etkisiyle 1.590 dolardan 1.610 dolara yükseldi.
     ABD'de Dow Jones endeksi gün içinde 14.400 sınırına kadar gerilese de gün sonuna doğru gelen alımlarla kayıpların bir kısmını geri aldı ve günü yüzde 0,43 oranında değer kaybıyla 14.452 puandan tamamladı.
     Avrupa hisse senetleri piyasasında ise yüzde 0,40 ile yüzde 1,20 arasında değişen oranlarda kayıplar görüldü.
     Bugün Çin'den gelen olumlu makroekonomik verilerle Şangay bileşik endeksi bu dakikalarda yüzde 0,51 oranında yükseliş kaydederken, Japonya'da Nikkei 225 endeksi ise dünkü hızlı düşüşün tamamını geri alarak günü yüzde 2,03 oranında yükselişle tamamladı.
     Yurtiçinde ise İMKB, neredeyse tüm dünya borsalarının eksi olduğu günün ilk yarısında, açılıştaki bin puanlık kaybı geri alarak artıya geçti ve gün boyu pozitif seyretti. İMKB 100 endeksi günü yüzde 0,32 oranında yükselişle 83.379 puandan tamamlarken, tahvil-bono piyasasında ise Hazine'nin ihaleleri nedeniyle gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 5,99'a yükseldi.
     Bugün Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin parlamentodaki oylaması ve konuyla ilgili haber ve açıklamaların piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını belirten analistler, alınacak karaların rakamlara yansıyacağı güne kadar sakin bir seyir izlenebileceğini kaydediyor.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     11.30 İngiltere, şubat ayı enflasyon verileri
     12.00 Avro bölgesi, ocak ayı inşaat üretimi
     12.00 Almanya, mart ayı ZEW ekonomik güven endeski
     12.00 Avro bölgesi, mart ayı ZEW ekonomik güven endeski
     14.30 ABD, şubat ayı konut başlangıçları, inşaat izinleri
     -Hazine 2 ve 10 yıl vadeli tahvil ihaleleri yapacak
    
    
    

Bu haberi 188 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir