İMKB, ECB beklentisiyle 67.700'e yükseldi -Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert: -"ECB'nin…

  • Yazı boyutu
İMKB, ECB beklentisiyle 67.700'e yükseldi
  -Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert:
  -"ECB'nin…

İMKB, ECB beklentisiyle 67.700'e yükseldi -Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert: -"ECB'nin planının uygulamaya geçmesi sorunlu ülkelerin faizlerini ciddi anlamda düşürebilir. Bu da hem piyasa hem de avro için olumlu"

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) 100 Endeksi küresel piyasalardaki iyimserliğinde etkisi ile 2. seansta ilk seans kapanışına göre yaklaşık yüzde 0,80 oranında yükselerek 67.717,27 puanı gördü.
     Bu dakikalarda İMKB'de hisse senetleri dünkü kapanışa göre ortalama yüzde 1,10 oranında değer kazanırken Almanya'da DAX Endeksi yüzde 0,75, İspanya'da IBEX 35 Endeksi yüzde 0,52 oranında değer kazandı.
     Yarınki "ECB tahvil alım programına ilişkin detayların basına sızdığı"nı belirten Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, planın uygulamaya geçmesinin sorunlu ülkelerin faizlerini ciddi anlamda düşürebileceğini belirterek, bunun da hem piyasa hem de avro için olumlu olduğunu söyledi.
     Ayrıca Cömert basına sızan bilgiler arasında, ECB'nin 3 yıla kadar olan vadelerde sınırsız alım yapacağını, ancak yaptığı alımları sterilize edeceğini, ECB'nin aldığı tahvillerde kıdem olmayacağını, tahvil alımlarına başlanması için, tahvili ihraç eden ülkenin bazı reformlar konusunda çaba göstermesi gerekeceğini ve ECB ile sorunlu ülkenin karşılıklı görüşerek bir faiz seviyesi üzerinde anlaşacaklarının yer aldığını kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 157 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir