İMKB dünya borsalarından ayrıştı

  • Yazı boyutu
İMKB dünya borsalarından ayrıştı

Yarın başlayacak AB liderler zirvesi öncesinde başta Avrupa olmak üzere piyasalardaki karışık seyir devam ediyor

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) dün tepki alımlarının etkisiyle yükselişle başladığı günü, 300 puanlık bir bant içerisinde yatay seyrettikten sonra son 15 dakikada ralli denebilecek bir hareketle yüzde 1 oranında artışla 60.126 puandan kapattı ve dünya borsalarından ayrıştı.
     Yarın başlayacak AB liderler zirvesi öncesinde başta Avrupa olmak üzere piyasalardaki karışık seyrin devam ettiği görülüyor. Dün güne Moody's'in İspanyol bankalarının notunu düşürdüğü haberiyle başlayan piyasalarda İspanya'nın borçlanma ihalelerinde faizlerin bir önceki benzer ihale faizine göre neredeyse 3 kat artması, bir kaç gündür düşüşlerin görüldüğü 10 yıllık tahvil faizlerinin de tekrar yükselişe geçmesine neden oldu. Güne yüzde 6,60 seviyelerinden başlayan 10 yıllık tahvil faizleri kapanışta yüzde 6,87 seviyesini aşmıştı.
     Avro/dolar paritesi ise son üç gündür 1,25 altına gerilese de analistlerin kısa ve orta vadeli teknik görünüm açısından altını çizdikleri 1,2450 desteğinden gelen tepki alımlarıyla 1,25 seviyelerinde tutunması dikkati çekiyor. Analistler, piyasaların her ne kadar AB liderler zirvesi ile ilgili olumsuz söylemlerin etkisinde kalsa da haber ve açıklamaların kötü gelmesinin bir yandan da AB liderlerinin çözüm konusunda adım atmalarını sağlayacağı beklentisiyle piyasalar açısından olumlu tarafının da olduğunu belirtiyorlar.
     AB liderler zirvesi öncesi dün Almanya Başbakanı Angela Merkel'in ortak tahvil ihracına karşı olduğunu tekrar etmesi sonrasında ünlü yatırımcı George Soros'un AB'ye neredeyse tehdit eder bir şekilde "AB'nin karar alıp uygulamaya koymak için son 3 günü" açıklamasında bulunması ve "Merkel Avrupa'yı batıracak söylemleri" piyasalardaki tedirginliğin artmasına neden oluyor.
     Dow Jones endeksi dün günü sınırlı da olsa (yüzde 0,20) yükselişle 12.534 puandan kapatırken, Almanya'da DAX endeksi de hemen hemen önceki kapanış seviyesinden (6.136 puan) kapattı. İMKB ise kapanışa 15 dakika kala diğer borsalardan ayrışarak hızlı bir hareketle günü yüzde 1 oranında yükselişle kapattı.
     Bugüne gelindiğinde ise piyasalar kredi derecelendirme kuruluşu Egan Jones Almanya'nin "AA-" olan kredi notunu "A+" düşürerek görünümü 'negatif' olarak belirlediği açıklaması ile güne başlanıyor. Avro/dolar paritesinin bu habere çok ciddi bir tepki vermeyerek 1,2490 -1,2500 seviyelerindeki seyrini devam ettirdiği görülüyor. İMKB 100 endeksi için ise analistler 59.000 - 59.400 puan bandının üzerinde kalındığı sürece yükseliş potansiyelinin devam edeceğini belirtiyorlar. Direnç olarak ise araştırma raporlarında 61.000 ve 61.400 puan seviyeleri dikkati çekiyor.
    
     Bugün piyasaların takip edeceği veriler ise şöyle:
    
     14:00 ABD MBA Mortgage Başvuruları - Önceki Veri: m.d.
     15:00 Almanya Tüketici Fiyat Endeksi (Haziran) (Aylık) - Önceki Veri: -%0.20
     15:30 ABD Dayanıklı Mal Siparişleri (Mayıs) - Önceki Veri: %0.2
     17:00 ABD Bekleyen Konut Satışları (Mayıs) (Aylık) - Önceki Veri: -%5.50
    
    
    


Bu haberi 162 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir