İMKB'de, "Yatırımcı bazında tedbir düzenlemesi" -İMKB Başkanı İbrahim Turhan: -"Düzenleme, İMKB…

  • Yazı boyutu
İMKB'de, "Yatırımcı bazında tedbir düzenlemesi"
  -İMKB Başkanı İbrahim Turhan:
  -"Düzenleme, İMKB…

İMKB'de, "Yatırımcı bazında tedbir düzenlemesi" -İMKB Başkanı İbrahim Turhan: -"Düzenleme, İMKB bünyesindeki piyasaların açık, düzenli ve dürüst çalışmasının sağlanması yönündeki etkinliğin arttırılmasında, piyasa bozucu fiillerle etkili bir şekilde mücadele edilmesinde önemli bir işlevi yerine getirecek"

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB)" Yatırımcı Bazında Tedbir Düzenlemesi" 3 Eylül Pazartesi günü yürürlüğe girecek.
     İMKB Başkanı İbrahim Turhan, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, İMKB'de borsa işlemlerinin açık, düzenli ve dürüst bir şekilde gerçekleşmesine aykırı nitelikteki emirlerin ve işlemlerin açık bir şekilde tanımlanması, gözetim veya denetim faaliyetleri sırasında bu nitelikte emir verdiği veya işlem yaptığı tespit edilen yatırımcılara İMKB tarafından uygulanacak tedbirlere ilişkin ilke ve esasların belirlenmesi amacıyla bir genelge hazırlandığını belirtti.
     Turhan'ın açıklamasında, "Menkul Kıymetler Borsalarının Kuruluş ve Organlarına İlişkin Yönetmeliğin 14 üncü ve 25 inci maddeleri ile İMKB Yönetmeliği'nin 24/A maddesine dayanılarak yapılan bu düzenlemede; İMKB Hisse Senetleri Piyasasında (Borsa yatırım fonları ve varantlar hariç) ve Gelişen İşletmeler Piyasası'nda; kendinden kendine gerçekleştirilen işlemler ile parçalanmış aktif emirlerle gerçekleştirilen işlemlerin hangi koşullarda piyasanın açık, düzenli ve dürüst bir şekilde çalışmasına engel teşkil ettiği açıkça belirlenmiş olup, bu mahiyette emirler ileten ve işlem gerçekleştiren gerçek ve tüzel kişi yatırımcılara sırasıyla; Yatırımcının bilgilendirilmesi, Yatırımcının kimlik veya unvan bilgilerin ilan edilmesi,Yatırımcıya brüt takas uygulaması getirilmesi, Yatırımcıya önceden depo şartı uygulanması, Yatırımcı emirlerinin geçici süreyle kabul edilmemesi (boykot)olmak üzere beş aşamalı tedbir süreci uygulanacaktır" ifadelerine yer verildi.
     Yatırımcı bazında tedbir düzenlemesinin, İMKB bünyesindeki piyasaların açık, düzenli ve dürüst çalışmasının sağlanması yönündeki etkinliğin arttırılmasında, piyasa bozucu fiillerle etkili bir şekilde mücadele edilmesinde, yatırımcıların sermaye piyasalarına duydukları güvenin güçlendirilmesinde, dolayısıyla da sermaye piyasalarının gelişiminde ve İstanbul Finans Merkezi vizyonunun gerçekleştirilmesinde önemli bir işlevi yerine getireceği vurgulanan açıklamada, "Söz konusu düzenleme; yatırımcıların, piyasa katılımcılarının ve aracı kuruluşlarımızın önceden ve yeterince bilgi sahibi olmalarını teminen 03/09/2012 tarihinde yürürlüğe girecektir" denildi.
     İMKB Başkanı Turhan, bu kapsamda, üyelerin genelgenin 4 üncü maddesinde belirtilen emirler ve işlemler ile 5 inci maddesinde belirlenen tedbirler hakkında, kendilerince uygun görülecek yöntem ve araçlar vasıtasıyla müşterilerinin bilgilendirilmesini sağlamaları ve ayrıca brüt takas, önceden depo şartı ve yatırımcı emirlerinin geçici süreyle kabul edilmemesi tedbirlerinin etkin bir şekilde uygulanması için gerekli her türlü önlemi almaları gerektiğini kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 155 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir