İMKB'de "Likidite sağlayıcılık" dönemi başlıyor -90 adet hisse senedi likidite sağlayıcılık…

  • Yazı boyutu
İMKB'de "Likidite sağlayıcılık" dönemi başlıyor
  -90 adet hisse senedi likidite sağlayıcılık…

İMKB'de "Likidite sağlayıcılık" dönemi başlıyor -90 adet hisse senedi likidite sağlayıcılık uygulamasına başvurabilecek

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) düşük işlem hacmine sahip payların likiditesine katkı sağlamak amacıyla geliştirilen "Likidite sağlayıcılık" uygulaması başlatıldı.
     İMKB Pay Piyasası Müdürlüğü tarafından yayımlanan 407 nolu genelgede, mevcut düzenlemelerde yer alan piyasa yapıcılı sürekli müzayede işlem yönteminin yanı sıra dünya borsalarında örnekleri bulunan, daha esnek kurallarla oluşturulan, özellikle düşük işlem hacmine sahip payların likiditesine katkı sağlamak amacıyla geliştirilen "Pay piyasası'nda likidite sağlayıcılık" uygulamasına yönelik esaslar belirlendi.
     Genelgeye göre piyasa yapıcılı sürekli müzayede veya tek fiyat işlem yöntemi ile işlem gören hisse senetleri ile fiili dolaşımda bulunan pay oranı yüzde 1'in altında kalan hisse senetleri uygulama dışında bırakıldı. Değerleme döneminde günlük ortalama işlem hacmi, tüm payların günlük ortalama işlem hacmi ortalamasının altında olan ve günlük ortalama işlem hacminin fiili dolaşımda bulunan payların piyasa değerine oranı yüzde 2'nin altında olan hisse senetleri ise uygulamaya dahil olabilecek.
    
     -6 aylık dönemde 15 şirketin başvurması bekleniyor-
    
     AA muhabirinin İMKB yetkilisinden aldığı bilgiye göre, bu çalışma üyelerden gelen istekler doğrultusunda hazırlandı ve likiditesi düşük hisse senetlerinde likiditeyi artırması açısından önemli bir uygulama olmasını bekleniyor.
     Genelgenin ekinde de yayımlandığı üzere şu anda 90 adet hisse senedi bu uygulamaya konu olabilecek, 6 aylık bir dönemde bunlardan yaklaşık 15 adedinin bu uygulamaya başvurabileceği tahmin ediliyor.
     Yayımlanan genelgenin ekinde uygulamaya dahil edilebilecek 90 adet hisse senedi bulunurken, likidite sağlayıcılık işlemlerini yapabilecek kurum kriterlerine uyum sağlayan aracı kurum sayısı ise 64 oldu.
     Genelgede ayrıca "Likidite sağlayıcılık" uygulaması Pay Piyasası'nda işlem gören ve belirlenen kriterleri sağlayan paylar için geçerli olacağı ve bugünden itibaren başlatılacağı da belirtildi.
    
    
    

Bu haberi 181 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir