"İMKB'de kısa vadeli olumlu teknik görünüm devam ediyor" -Akbank Ekonomik Araştırmalar:…

  • Yazı boyutu
"İMKB'de kısa vadeli olumlu teknik görünüm devam ediyor"
  -Akbank Ekonomik Araştırmalar:…

"İMKB'de kısa vadeli olumlu teknik görünüm devam ediyor" -Akbank Ekonomik Araştırmalar: -"İspanya Başbakanı Rajoy, Avrupa kuruluşlarına, yarınki 2 milyar avroluk tahvil ihalesi öncesi net bir şekilde 'bankalarına yardım' çağrısı yaptı"

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) kısa vadeli olumlu teknik görünüm devam ediyor.
     Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni'nde endeksin 55.500 puan direncinin üzerinde kapanış yapmasının teknik olarak olumlu görünümü devam ettirdiğini belirtilirken, piyasaların gündemine ait gelişmeler değerlendirildi.
     İspanya'da bankaların sermayelendirmesi konusunda tartışmaların sürdüğü bir ortamda, dün İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un Avrupa kuruluşlarına, yarınki 2 milyar avroluk tahvil ihalesi öncesi net bir şekilde "bankalarına yardım" çağrısı yaptığı belirtilerek, "Almanya İspanyol hükümetinin resmi olarak bir talepte bulunmadan bankalarının kurtarılmasına karşı çıkıyor. İspanya ise bankalarına 500 milyar avroluk Avrupa kurtarma fonundan doğrudan sermaye enjeksiyonunu talep ediyor. İspanya hükümeti kısıtlı da olsa resmi bir talepte bulunduğunda IMF ve diğer Avrupa kuruluşlarından gelebilecek yaptırımlardan çekiniyor" ifadesine yer verildi.
     İspanya'da 10 yıllık getirilerin dün de düşmeye devam ettiğine değinilen bültende, piyasanın bankacılık sektörüne ilişkin olumlu beklentileri fiyatladığı ve geçen hafta yüzde 6,71 seviyesini test eden getirilerin son iki günde toplam 22 baz puan azalış gösterdiği kaydedildi.
     Bültende, G7 ülkelerinin dün İspanya ve Yunanistan'ı etkileyen sorunlarla baş etmek için ortak çalışma kararı aldığını, Japonya Maliye Bakanı açıklamalarında ise, yendeki dalgalanmaların ekonomi ve hisse senedi piyasalarını olumsuz etkilediğinin altını çizdiğini ve G7 ülkeleriyle, kurlardaki sert değer değişiklikler oluşması halinde, ortak adım atacakları konusunda geçen yıl vardıkları mutabakatı hatırlattığına değinildi.
     Akbank bülteninde, olumsuz seyreden Almanya verilerine de değinilerek "Almanya'da sanayi siparişleri Nisan'da %1,9 düşüş göstererek, beklentilerin altında kaldı. Yurt dışı siparişler yüzde 3,4 azalış gösterirken, yurt içi siparişlerde yüzde 0,4'lik bir artış oldu. Beklenti sanayi siparişlerinin nisan'da yüzde 1 azalması yönündeydi. Ayrıca, hizmet sektöründeki aktiviteyi gösteren (PMI) Mayıs'ta nihai 51.8 değerini alarak beklentilerin altında açıklandı. Beklentiler, Nisan'daki 52.2 değerinde kalması yönündeydi, ancak yine de endeksin 50'nin üzerinde bir değer alması sektörde faaliyetlerin arttığı anlamına geliyor" şeklinde görüş bildirildi.
    
    
    

Bu haberi 145 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir